Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Oratorium dla Jana II Sobieskiego

0
Podziel się
bEqhCHZx

To będzie niezwykła gratka dla melomanów i wielbicieli historii. W Pałacu w Wilanowie będzie dziś można usłyszeć oratorium polityczne o bitwie pod Wiedniem. Koncert odbędzie o 19:00, w ramach obchodów 330. rocznicy bitwy, zwycięskiej dla wojsk dowodzonych przez Jana III Sobieskiego.
Grzegorz Mazur z wilanowskiego pałacu wyjaśnia, że oratorium powstało niedługo po pokonaniu przez Jana III wojsk tureckich i ma niezwykłą historię. Do dziś trwają spory dotyczące autora działa, które zostało skomponowane na zamówienie Marii Kazimiery w Rzymie i było wykonane tylko dwa lub trzy razy. Później oratorium zaginęło. Jego kopia po wielu latach została odnaleziona w Anglii. Po żmudnych pracach ekspertów udało się odczytać i zinterpretować to dzieło na nowo.
Grzegorz Mazur zapewnia, że wysłuchanie oratorium na koncercie będzie niezwykłym doświadczeniem, ponieważ składa się ono z 47 utworów z dynamicznymi partiami wokalnymi, które na żywo robią wielkie wrażenie.
A z okazji przypadającej w tym roku 330. rocznicy zwycięstwa wojsk europejskich pod dowództwem Jana III Sobieskiego nad Turkami, Muzeum Pałac w Wilanowie i dzielnica przygotowały wiele wydarzeń kulturalnych. Imprezy będą odbywały się od 7 do 15 września.
Bitwa pod Wiedniem została stoczona 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEqhCIaa
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)