Notowania

oscary 2012
26.02.2012 08:32

Oscar dla "W ciemności"? Trzecie podejście Holland

Znany krytyk filmowy ma nadzieję, że polityka nie wygra ze sztuką.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

To już trzecie podejście Agnieszki Holland do najważniejszych nagród filmowych. Czy tym razem polska reżyserka zdobędzie drogocenną statuetkę?

[na zdjęciu: Agnieszka Holland, Michał Żurawski, Robert Więckiewicz i Juliusz Machulski]

Krytyk filmowy Zdzisław Pietrasik jest przekonany, że film _ W ciemności _ Agnieszki Holland otrzyma Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Jak powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, jest to bardzo dobry film, a Agnieszka Holland jest znaną i rozpoznawaną reżyserką w Stanach Zjednoczonych.

Krytyk podkreśla, że obraz Agnieszki Holland rozbija schemat filmów o Holocauście. Jego zdaniem w obrazie Holland ciekawie zostało pokazane między innymi środowisko żydowskie.

- _ Żydzi są bardzo zróżnicowani, ale przede wszystkim zostali ukazani jako normalni ludzie pełni emocji i przeżyć: kochają się, zdradzają, są Żydzi biedni i bogaci. To nie jest jednolita społeczność jak w dotychczasowych filmach o podobnej tematyce, a każda postać ma swój indywidualny rys _ - wyjaśnia Zdzisław Pietrasik.

ZOBACZ ZWIASTUN FILMU _ W CIEMNOŚCI _:

Ponadto Polak ratujący Żydów stopniowo dojrzewa do roli, którą mu los przypisał. Ta metamorfoza, dzięki kreacji Roberta Więckiewicza, jest - zdaniem krytyka - niezwykle wiarygodna.

Najpoważniejszym konkurentem jest irański film _ Rozstanie _. Zdzisław Pietrasik ma nadzieję, że o wyborze filmu nie zdecydują kwestie polityczne. _ Rozstanie _ zdaniem krytyka jest zarazem filmem irańskim, ale również bardzo europejskim i światowym. - _ Film ten jest bardzo dobrze zrobiony, wszystko jest jasne i zrozumiałe _- ocenia Zdzisław Pietrasik.

Jego zdaniem nagroda Amerykańskiej Akademii dla irańskiego filmu byłaby znaczącym gestem. Jednak według krytyka w tym przypadku argumenty polityczne nie będą miały wpływu na ostateczna decyzję. _ - Wierzę w suwerenność Amerykańskiej Akademii _ - powiedział Zdzisław Pietrasik.

To już trzeci film Agnieszki Holland, który otrzymał nominację do Oscara. Wcześniej nominowane były filmy _ Gorzkie żniwa _ (1986) oraz _ Europa, Europa _ (1992).
Oscary zostaną wręczone w nocy czasu polskiego. Ceremonia odbędzie się w słynnym Kodak Theatre w Hollywood. Podczas gali Agnieszce Holland będą towarzyszyć aktor Robert Więckiewicz, odtwórca głównej roli w filmie _ W ciemności _ oraz producent Juliusz Machulski.

Czytaj więcej o Oscarach i polskim kandydacie
W Los Angeles wiedzą, jakie mamy szanse Irański film Rozstanie jest uważany za faworyta w walce o Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Filmowy sukces: Polka nominowana do Oscara Zgodnie z przewidywaniami, o złotą statuetkę będzie walczyć film W ciemności, w reżyserii Agnieszki Holland.
Technologia 3D? Tak, jeśli wejdzie w nią porno -_ W większości filmów, reklamowanych jako 3D, różnicy od 2D w ogóle nie widać _ - uważa Jacek Rakowiecki, redaktor naczelny miesięcznika _ Film _. Kiedy więc kino doczeka się hitów?
Polski film pokonał kinowy hit z Hollywood Polskiego kandydata do Oskara w pierwszy weekend obejrzało w kinach ponad 130 tysięcy osób.
Tagi: oscary 2012, w ciemności, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz