Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Oscary - "Jak zostać królem" triumfuje

0
Podziel się

Brytyjski film "Jak zostać królem" jest triumfatorem tegorocznej gali oscarowej.

bEhYekut

Obraz otrzymał nagrody dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię dla Toma Hoopera i za najlepszą główną rolę męską dla Colina Firtha, który zagrał króla Jerzego VI. Autor scenariusza David Seidler otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz oryginalny.
Film, opowiadający o brytyjskim królu Jerzym VI, który nieoczekiwanie objął tron i musi pokonać wadę wymowy, otrzymał aż 12 nominacji. Inny film uważany przed ceremonią za faworyta, "The Social Network" o początkach portalu Facebook, otrzymał statuetki za scenariusz adaptowany, montaż i muzykę. 4 Oscary - za zdjęcia, efekty specjalne, dźwięk i montaż efektów dźwiękowych przypadły thrillerowi science-fiction "Incepcja". Żadnej statuetki nie dostał natomiast western Joela i Ethana Coenów "Prawdziwe męstwo".
Oscar za najlepszą główną rolę kobiecą przypadł Natalie Portman. W filmie "Czarny Łabędź" zagrała ona tancerkę, która przygotowując się do głównej roli w "Jeziorze Łabędzim" musi wcielić się w dwie postaci o sprzecznych charakterach -delikatnego Białego i mrocznego Czarnego Łabędzia. Oscary za role drugoplanowe otrzymali Christianowi Bale i Melissa Leo, którzy zagrali w dramacie sportowym "The Fighter".
Nagroda dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego przypadła duńskiemu filmowi "W lepszym świecie" w reżyserii Susanne Bier. Film "Inside Job" Charlesa Fergusona i Audrey Marrs otrzymał Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego. Za najlepszy film animowany uznano "Toy Story 3". Oscara za muzykę dostali Trent Reznor i Atticus Ross, twórcy muzyki do "The Social Network".
Oscary za całokształt twórczości otrzymali: francuski reżyser Jean-Luc Godard, amerykański aktor Eli Wallach i dokumentalista Kevin Brownlow. Francis Ford Coppola otrzymał nagrodę imienia nagrodę imienia Irvinga Thalberga, przyznawaną najlepszemu producentowi roku.

bEhYekuW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)