Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ossów-Armia Czerwona-mogiła

0
Podziel się:

Pod Ossowem na Mazowszu rozpoczyna się uroczystość mogiły 22 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w tym miejscu podczas wojny polsko-bolszewickiej. Uczestniczą w niej Tomasz Nałęcz z kancelarii prezydenta oraz Sekretarz Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert. Zostanie odmówiona krótka modlitwa i będą złożone wieńce.

Na kilka minut przed przybyciem gości zebrało się tam kilka osób- przeciwników uroczystości. Trzymają transparenty z napisami: "Jaki prezydent taki patriotyzm", "15 sierpnia w Ossowie- nieudana próba odsłonięcia pomnika najeżdzcom bolszewickim, a kiedy hitlerowskim i czerwonoarmistom za 17 września?", "Znicz- tak, pomnik- to hańba".
Waldemar Bonkowski organizator pikiety uważa, że nie powinno być tutaj w tym miejscu pomnika i prawosławnego krzyża, bo czerwonoarmiści nie przyjechali tutaj wyzwalać ani ewangelizować tylko mordować Polaków i nie mieli nic wspólnego z wiarą prawosławną. Jego zdaniem, wystarczyłaby tutaj tablica, a nie pomnik, bo w tym miejscu, które jest nasiąknięte krwią polskich żołnierzy nie powinno się czcić bolszewickich najeżdźców. "Dlaczego mamy stawiać pomniki oprawcom?- mówi.
Przeciwnicy uroczystości zapowiadają, że będą protestować w jej czasie.

Jest to drugie podejście do uroczystego odsłonięcia mogiły 22 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli w tym miejscu podczas wojny polsko-bolszewickiej Latem protestowało kilkudziesięciu mieszkańców Ossowa i okolicznych miejscowości. Nieznani sprawcy sprofanowali mogiłę, malując na niej czerwone gwiazdy. Do protestujących przyłączyły się niektóre organizacje kombatanckie, które uznały za niestosowne oddawanie honorów żołnierzom Armii Czerwonej, którzy walczyli z Polakami w latach 1919-1920. We wrześniu mogiła została ponownie sprofanowana.
Jak mówił niedawno Informacyjnej Agencji Radiowej sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, po konsultacjach z mieszkańcami Ossowa, zmieniono formę mogiły. Usunięto 22 kawałki bagnetów, które wzbudziły największe kontrowersje, pozostał natomiast krzyż prawosławny.
W Ossowie spoczywa 22 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli tam w bitwie z polskim wojskiem w 1920 roku. Jest to symboliczna mogiła.

Informacyjna Agencja Radiowa (

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)