Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziura budżetowa
24.09.2010 07:16

Ostre słowa Gilowskiej za ukrywanie dziury budżetowej

Jacek Rostowski od dawna zdawał sobie sprawę z ogromnego długu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Zyta Gilowska krytykuje rząd za ukrywanie informacji na temat finansów publicznych państwa. Była minister finansów mówi między innymi, że Jacek Rostowski od dawna zdawał sobie sprawę z ogromnego długu publicznego, ale przed wyborami nie chciał o tym publicznie mówić.

Według Gilowskiej, która udzieliła wywiadu dziennikowi _ Polska _, rząd dzięki kreatywnej księgowości ukrywa deficyt państwa. Jako przykłady była minister podała zabiegi, które mają dodatkowe wydatki państwa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t90928.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zyta;gilowska;ostro;atakuje;rzad;za;podwyzke;vat,77,0,652109.html) Zyta Gilowska ostro atakuje rząd za podwyżkę VAT
Na przykład fundusz drogowy, który znajduje się poza budżetem państwa, to wydatki rzędu 17-20 miliardów złotych. Poza budżet przesunięto też środki na realizację dotację do wykorzystania środków unijnych, czyli około 14 miliardów złotych.

ZUS pożyczył od komercyjnych banków około 8 miliardów złotych na wypłaty dla emerytów, a dodatkowo rząd zdecydował się sięgnąć po rezerwę demograficzną, czyli 7,5 miliarda.

To wszystko zdaniem Gilowskiej ma pomóc obniżyć oficjalny deficyt, ale realnie i tak obciąża budżet państwa.

Zyta Gilowska zarzuca rządowi, że nie przygotował żadnego planu wyjścia z kryzysu, chociać pierwsze symptomy były widoczne jeszcze w 2006 roku. Jej zdaniem przetrwanie bez większych strat kryzysu z 2007 roku to efekt obniżenia podatków oraz elastyczna waluta, która dała zarobić eksporterom. Według wyliczeń profesor Gilowskiej dzięki obniżeniu podatku PIT w kieszeniach podatników zostało około 10 procent zarboków, co w znacząco pomogła popraawić popyt wewnętrzny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dziura;budzetowa;mniejsza;niz;prognozowano,181,0,674741.html) Dziura budżetowa mniejsza niż prognozowano Deficyt budżetu po sierpniu sięgnął ok. 37 mld zł. Do końca roku urośnie o kolejne 15 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t111399.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bolesnymi;reformami;po;nie;zaszkodzi;sobie;w;wyborach,243,0,680179.html) Bolesnymi reformami PO nie zaszkodzi sobie w wyborach Platforma Obywatelska zasypie Sejm pięcioma dużymi pakietami ustaw. - Już było kilka tego typu inicjatyw, a potem mało z tego wynikało - komentuje opozycja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t110891.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nie;unikniemy;podnoszenia;podatkow;i;zamrazania;pensji,60,0,676668.html) Nie unikniemy podnoszenia podatków i zamrażania pensji Rząd walczy w Brukseli o korzystną dla nas zmianę metody liczenia długu publicznego. Ekonomiści: To i tak nie uchroni nas przed ostrymi cięciami wydatków i windowaniem podatków.
Tagi: dziura budżetowa, zyta janina gilowska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz