Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ostre słowa w komisji hazardowej, opozycja atakuje Sekułę

0
Podziel się:

Przewodniczący Mirosław Sekuła chciał dziś zakończyć prace komisji. Posłowie opozycji skrytykowali jego działania. Ostatecznie odroczono prace komisji do sierpnia.

Ostre słowa w komisji hazardowej, opozycja atakuje Sekułę
(PAP/Paweł Supernak)
bEUguLsR

aktualizacja 13.20

Do wtorku, do godziny 13., posłowie mają czas na przedstawienie uwag do projektu uchwały przedstawionego przez przewodniczącego komisji Mirosława Sekułę.

Beata Kempa zarzuciła przewodniczącemu Sekule, że nowy projekt uchwały komisji otrzymała dziś po północy i nie mogła ustosunkować się do jego treści. Poza tym posłanka PiS zarzuciła Mirosławowi Sekule serię błędów w kierowaniu pracami komisji oraz odpowiedzialność za niedostarczenie części dowodów członkom komisji. Chodziło jej o brak zapisów bilingów Grzegorza Schetyny. Przewodniczący Sekuła odpowiedział jej, że dokumenty te dotarły do komisji w lutym i w maju.

bEUguLsT

Bartosz Arłukowicz z Lewicy również zarzucił Mirosławowi Sekule, że za późno otrzymał nowy projekt raportu. Poseł SLD podkreślił, że do poprzedniej wersji miał sporo uwag i nie może pracować nad nowym projektem nie znając go. Arłukowicz poddał w wątpliwość również procedurę. Jego zdaniem przewodniczący Sekuła nie powinien przedstawiać nowego projektu, ponieważ komisja powinna pracować nad tym dokumentem, który otrzymała w pierwszej wersji.

Podczas przerwy posłowie ustalili, że będą pracować nad nowym projektem raportu przedstawionego przez Mirosława Sekułę.

Arłukowicz już zapowiedział poprawki

Bartosz Arłukowicz z SLD najpierw zarzucił Sekule, że końcowy raport został złożony niezgodnie z prawem. Poseł Sojuszu powołał się na ekspertyzę biura analiz sejmowych, która stwierdza, że nie można było składać końcowego raportu przed przesłuchaniem wszystkich świadków i zakończeniem prac komisji. Arłukowicz zaznaczył, że Sekuła wziął pod uwagę jedynie analizy prawne zlecone przez klub parlamentarny PO. Te popierały działania przewodniczącego.

Na zakończenie poseł SLD obiecał, że zapozna się z nowym poprawionym przez Sekułę raportem. Zapewnił, że zrobi to szybko i sprawnie, a następnie naniesie na niego poprawki.

bEUguLsZ

W raporcie przewodniczącego komisji źródłem przecieku, który ostrzegł biznesmenów o prowadzonych wobec nich działaniach operacyjnych, było Centralne Biuro Antykorupcyjne, a nie Kancelaria Premiera.

Przewodniczący odrzucił jednak zarzuty Arłukowicza. Stwierdził, że krytyczne opinie o analizie prawnej, jaką zlecił klub PO, są nieuprawnione. Dodał, że opiera się on o przepisy prawa, choć może być ono różnie interpretowane.

Kempa oskarża: Opinie są zlecone politycznie

Przewodniczącego komisji zaatakowała też posłanka PiS Beata Kempa. Przychyliła się ona do zdania Bartosza Arłukowicza, iż opinie prawne przychylne Sekule zostały zlecone politycznie. Później zaznaczyła, iż nie wierzy Sekule, iż naniósł on jedynie drobne poprawki do końcowego sprawozdania, w porównaniu z poprzednim raportem. Podkreśliła, że potrzebuje czasu by zapoznać się z tym dokumentem.

Ponadto posłanka PiS wytknęła przewodniczącemu komisji, iż posłowie nie otrzymali jeszcze wszystkich materiałów dotyczących afery hazardowej. Beata Kempa poinformowała, że do tej pory nie otrzymała kardynalnych dowodów, jak logowań do telefonu obecnego marszałka Sejmu - Grzegorza Schetyny, stenogramów z podsłuchów , czy 14 płyt z billingami. Na koniec zgłosiła wniosek, aby do dnia 3 sierpnia członkowie komisji mogli zapoznać się z końcowym raportem Sekuły.

bEUguLta

Mirosław Sekuła już kilka dni temu zapowiedział, że dziś komisja ma przyjąć projekt końcowego raportu. Przedstawiciel PO liczy, że inni posłowie zgłoszą swoje poprawki do dokumentu, a następnie zostaną one poddane pod głosowanie. W projekcie swojego raportu Mirosław Sekuła napisał, że w sprawie afery hazardowej nie ma podstaw do stawiania zarzutów prokuratorskich. Przyznał jednak, że były szef klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski łamał standardy poselskie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t102608.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komisja;hazardowa;konczy;prace;sekula;podpisal;protokoly,125,0,649853.html) Komisja hazardowa kończy pracę? Sekuła podpisał protokoły Przewodniczący komisji część z nich podpisał _ jednostronnie _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t20247.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jest;raport;pitery;w;sprawie;afery;hazardowej,42,0,649770.html) Jest raport Pitery w sprawie afery hazardowej Negatywnie ocenia proces nowelizacji ustawy o grach i zakładach.
bEUguLtu
KOMENTARZE
(0)