Notowania

myślenie
05.02.2010 17:32

Owady są szybsze, niż myślimy

Owady mogą podróżować z prędkością ponad stu kilometrów na godzinę - dowodzą naukowcy. Ich zdaniem, motyle i ćmy podczas migracji poruszają się podniebnymi autostradami na odległości tysięcy kilometrów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wykorzystując skomplikowany system nawigacji owady potrafią odnaleźć silne prądy powietrza. Dzięki nim z dużymi prędkościami migrują przed zimą na południe w rejon Morza Śródziemnego, a gdy zrobi się cieplej, tą samą drogą, z powrotem na północ. Trudno sobie wyobrazić, jak motyle czy ćmy mogą wytrzymać tak silne podmuchy wiatru, ale naukowcy zapewniają, że gdy owad znajdzie się w środku powietrznego prądu, nie czuje dużych prędkości.

Brytyjscy eksperci piszą w tygodniku Science, że przypuszczali, iż owady wykorzystują wietrzne autostrady do szybkiej migracji, zaskoczyła ich jednak olbrzymia skala zjawiska. Do swych badań wykorzystali specjalne radary wykrywające obecność owadów z odległości kilometra. System nawigacji jakim posługują się insekty nie jest znany, i dlatego teraz naukowcy chcą zająć się dokładną analizą tego mechanizmu.

Tagi: myślenie, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz