Notowania

wiadomości
07.09.2012 18:28

Pałac Prezydencki - Nagroda im. Adama Mickiewicza

Prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber, były minister kultury Francji Jack Lang oraz była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu Rita Suessmuth są tegorocznymi laureatami Nagrody imienia Adama Mickiewicza. Nagroda jest przyznawana od 2006 roku za wkład w rozwój współpracy francusko-niemiecko-polskiej w ramach Trójkąta Weimarskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Profesor Michał Kleiber zwrócił uwagę, że współpraca Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego jest jednym z kluczowych elementów europejskiej polityki. Podkreślił, że powojenny rozwój stosunków niemiecko-francuskich, odwieczne więzi francusko-polskie, skuteczne przełamanie uprzedzeń w stosunkach niemiecko-polskich, liczne przykłady owocnego działania w ramach Unii Europejskiej, to wszystko są osiągnięcia, które stanowią znakomity punkt wyjścia do myślenia o wspólnej przyszłości.
Doktor Jack Lang wyraził nadzieję, że nowy prezydent Francji Francois Hollande przyłoży rękę do tego, by Trójkąt Weimarski był forum rzeczywistej współpracy na linii Paryż-Berlin-Warszawa. "Francois Hollande przyjechał do Warszawy jeszcze przed wyborami prezydenckimi we Francji, spotkał się tutaj z polskim prezydentem", mówił były minister kultury. Podkreślił, że przed końcem roku prezydent Francji znowu będzie w Polsce, potem w Paryżu odbędzie się szczyt Trójkąta Weimarskiego. To zdaniem, polityka pokazuje, że istnieje bardzo mocna wola, aby nadać nową treść polityczną, gospodarczą i kulturalną tej współpracy.
Ambasador Niemiec w Polsce Ruediger Freiherr von Fritsch uważa, że formuła utworzonego ponad 20 lat temu Trójkąta Weimarskiego jeszcze się nie przejadła. Zdaniem ambasadora, Trójkąt Weimarski ma znaczenie wtedy, gdy wykracza poza interesy trzech partnerów i podejmuje inicjatywy leżące w interesie całej Europy.
Z kolei były minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski w sprawie przyszłości Trójkąta Weimarskiego jest - jak mówi optymistą, ale umiarkowanym. Umiarkowanym, bo jak powiedział ludzkie dzieła są ułomne, ale optymistą, bo widzi dobrą wolę w każdych kolejnych rządach w Niemczech i we Francji kontynuowania współpracy.
Listy do uczestników uroczystości skierowali między innymi prezydent Bronisław Komorowski, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Holldane. Polski prezydent napisał, że osoby dziś uhonorowane dały się poznać jako gorący zwolennicy i skuteczni praktycy integracji europejskiej. Francois Hollande stwierdził, że Trójkąt Weimarski od momentu powstania w 1991 roku pozwolił na umocnienie współpracy między Polską, Niemcami i Francją. Angela Merkel podkreśliła, że nasze kraje są zobowiązane dalej pracować na rzecz procesu zjednoczenia.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz