Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Palacze papierosów przynoszą straty swoim firmom

0
Podziel się
bEqadBYl

Statystyczy palacz papiersów przynosi rocznie 2 tys. euro strat swojej firmie - wynika z badań hiszpańskiego Stowarzyszenia Bezpieczeństwa Pracy FREMAP. Nie tylko dlatego, że wychodzi na papierosa i opuszcza miejsce pracy, ale też dlatego, że choruje częściej od niepalących.
W Hiszpanii, co czwarty pracownik pali nałogowo papierosy. Zgodnie z obowiązującym od 2 lat prawem, na terenie zakładów pracy zlikwidowano palarnie i ci, którzy mają ochotę na papierosa, muszą wychodzić na ulicę. "Dziennie każdy z nich wypala średnio 4 papierosy i na każdy traci od 6 do 12 minut, czyli ponad pół godziny.A po powrocie na swoje stanowisko potrzebuje kilku dodatkowych minut na koncentrację i ponowne rozpoczęcie pracy" - czytamy w raporcie Stwarzyszenia Bezpieczeństwa Pracy.
Jego autorzy obliczyli, że roczne straty przedsiębiorstw wynoszą średnio 1500 euro na każdego palącego pracownika. Dodatkowe 500 euro to zwolnienia lekarskie, bo palacze częściej zapadają nachoroby gardła, płuc i oskrzeli.
Zdaniem Stwarzyszenia Bezpieczeństwa Pracy, jedynym sposobem na zmniejszenie strat jest uświadamianie pracownikom ubocznych skutków palenia. I przypominają, że w ciągu roku, liczba uzależnionych od nikotyny spadła w Hiszpanii o prawie 4 procent.

IAR

bEqadBYO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)