Notowania

paul newman
27.09.2008 17:58

Paul Newman nie żyje

Legendarny amerykański aktor zmarł w wieku 83 lat przegrywając walkę z nowotworem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/GIORGIO BENVENUTI)

*Paul Newman nie żyje. Legendarny amerykański aktor zmarł w wieku 83 lat w swoim domu w Westport w stanie Connecticut przegrywając walkę z nowotworem. *
Paul Newman zagrał w ponad 50 filmach. Dziewięciokrotnie był nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oscara zdobył w 1987 roku za rolę w filmie _ Kolor pieniędzy _. Newman wystąpił też w takich obrazach jak _ Butch Cassidy i Sundance Kid _ oraz _ Kotka na gorącym blaszanym dachu _. Był jednym z najpopularniejszych amerykańskich aktorów drugiej połowy dwudziestego wieku.

Pasją Newmana były wyścigi samochodowe. Aktor odniósł też sukces w biznesie. Jego firma działa na rynku produktów żywnościowych. Dużą część swego życia Newman poświęcił działalności charytatywnej. Jego fundacja organizowała między innymi doroczne letnie obozy dla dzieci z całego świata cierpiące na poważne choroby.

Paul Newman znany był z liberalnych poglądów. Wielokrotnie brał udział w kampaniach wyborczych kandydatów Partii Demokratycznej. W latach 70-tych znalazł się na słynnej liście wrogów republikańskiego prezydenta Richarda Nixona. Kilka lat temu Newman stwierdził, że obecność na tej liście była największym zaszczytem jaki kiedykolwiek go spotkał.

Tagi: paul newman, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz