Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pieniądze dla Polskiego Radia

0
Podziel się
bEgucQZh

Ministerstwo kultury przekaże Polskiemu Radiu 5 milionów złotych. Minister Bogdan Zdrojewski zadeklarował to podczas spotkania z prezesem Polskiego Radia Jarosławem Hasińskim.
Podczas poprzedniego spotkania na początku grudnia prezes Hasiński alarmował, że Polskie Radio ma pieniądze tylko do kwietnia. Jeśli nie będzie wystarczającej pomocy ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to radio publiczne będzie zmuszone ograniczać działalność misyjną. Jarosław Hasiński przestrzegał ministra Bogdana Zdrojewskiego, że zagrożony jest Program Drugi Polskiego Radia, a także orkiestry i chór. Dlatego są potrzebne szybkie decyzje i pomoc z zewnątrz.
Minister Bogdan Zdrojewski oceniał wówczas, że sytuacja Polskiego Radia jest trudna, ale nie dramatyczna. Zadeklarował, że na początku stycznia, po przeliczeniu kosztów, zaproponuje pomoc publicznej radiofonii, w tym przede wszystkim jednostkom artystycznym Polskiego Radia.
W ocenie prezesa Jarosława Hasińskiego Polskie Radio potrzebuje wsparcia finansowego z resortu kultury w wysokości 30 milionów złotych. Taka kwota pozwoliłaby na utrzymanie radiowych orkiestr, chóru i Programu Drugiego.
W związku z dramatyczną sytuacją finansową Polskiego Radia zarząd spółki wysłał pisma do ministerstwa kultury i władz samorządowych z prośbą, by przejęły jednostki artystyczne Polskiego Radia. Zarząd zwrócił się z propozycją przejęcia Polskiej Orkiestry Radiowej do samorządu województwa mazowieckiego oraz miasta stołecznego Warszawy, Chóru Polskiego Radia do samorządu Małopolski i Krakowa, natomiast Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" - do samorządu Wielkopolski i Poznania. Na razie tylko ci ostatni zadeklarowali pomoc finansową dla poznańskiej orkiestry "Amadeus". Polskie Radio oświadczyło też, że wypowiada umowę Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i zaprzestaje jej dalszego finansowania. Na mocy umowy NOSPR będzie dostawał fundusze od Polskiego Radia tylko do końca 2010 roku.

bEgucQZK
pieniądze
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)