Notowania

wiadomości
27.06.2013 08:50

PKN Orlen chce pod skrzydła Rosnieftu

Podziel się
Dodaj komentarz

PKN Orlen prosi Rosjan o pomoc, oferując w zamian część akcji i jedną z rafinerii. Według dziennika "Wiedomosti" chodzi o zwiększenie dostaw rosyjskiej ropy do Polski i wspólne inwestycje w rozbudowę rurociągu "Przyjaźń". Rewelacjom rosyjskiego dziennika, zaprzecza polskie Ministerstwo Skarbu Państwa.
Rosyjska gazeta twierdzi, że rozmowy są prowadzone od dawna. Anonimowo informują o nich zarówno przedstawiciele Rosnieftu, jak i ministerstwa energetyki. Dalej dziennik "Wiedomosti" sugeruje, że - PKN Orlen chciałby zawrzeć długoterminowy kontrakt na dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń", ponieważ rosyjski surowiec jest o prawie 3 dolary tańszy od sprowadzanego tankowcami.
Polski koncern jest też zainteresowany wspólną inwestycją w rozbudowę ropociągu tranzytowego na trasie Brześć - Warszawa - Berlin. Polacy, według "Wiedomosti", oferują część akcji macierzystej firmy oraz kupno po preferencyjnej cenie zlokalizowanego na Litwie zakładu Możeikiu Nafta. Gazeta przypomina, że litewska rafineria jest jedynym składnikiem dawnego majątku rosyjskiego koncernu Jukos, który po wsadzeniu do łagru Michaiła Chodorkowskiego, nie dostał się Rosnieftowi.
Tymczasem polskie Ministerstwo Skarbu Państwa twierdzi, że informacje podane przez "Wiedomosti" są nieprawdziwe i niezgodne z rzeczywistymi zamiarami PKN Orlen i jej głównego akcjonariusza Skarbu Państwa.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz