Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plantatorzy tytoniu wysyłają list do premiera

0
Podziel się:

Plantatorzy tytoniu oraz producenci papierosów wspólnie wysyłają list otwarty do premiera. Apelują w nim by Donald Tusk zablokował prace nad dyrektywą papierosową.
Unia Europejska chce zakazu sprzedaży cienkich i mentolowych papierosów. Komisja Europejska szczegóły projektu papierosowej dyrektywy przedstawi pojutrze.
Polska Izba Handlu wzywa Donalda Tuska do ochrony legalnego handlu przed rozwojem czarnego rynku tytoniowego w Polsce i Europie. Szef izby Maciej Ptaszyński na konferencji prasowej przekonywał, że propozycja Brukseli jest niekorzystna dla naszego kraju. " oczekujemy od rządu przedstawienia w Brukseli polskiej racji stanu." - przekonywał Ptaszyński. Szef Polskiej Izby Handlu ostrzega, że dyrektywa papierosowa doprowadzi do wzrostu bezrobocia i uderzy w budżet państwa.
W całym kraju tytoń uprawia 60 tysięcy plantatorów. Przemysław Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu obawia się, że nowa dyrektywa papierosowa uderzy przede wszystkim w rolników bo palacze będą sięgać po papierosy z przemytu. "W papierosach z Ukrainy czy Rosji nie ma ani grama polskiego tytoniu." - deklaruje Przemysław Noworyta.
W Polsce przy produkcji papierosów zatrudnionych jest 6 tysięcy osób. Maciej Skorliński szef Federacji Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Tytoniowego w Polsce przypominał, że nasz kraj w ostatnich latach stał się europejskim liderem w produkcji papierosów. Skorliński wezwał premiera do obrony polskich miejsc pracy.
Przeciw unijnej dyrektywie wypowiedzieli się w ostatnich dniach ministrowie rolnictwa i gospodarki. Tyle tylko, że do tej pory podczas prac w Brukseli nad nową regulacją Polska nie zgłaszała sprzeciwu. To ostatnia szansa na zgłoszenie przez Polskę poprawek, bo dyrektywa ma zostać przyjęta na początku 2013 roku, a zakaz ma zacząć obowiązywać dwa lata później. Pomysłodawcy dyrektywy argumentują tak ostre zapisy troską o zdrowie obywateli. Komisja Europejska przekonuje, że każdego roku palenie zabija prawie 700 tys. osób w Europie. Równocześnie 13 mln osób w Unii Europejskiej cierpi na choroby wywołane paleniem.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)