Pływanie - ME krótki basen: jeden medal dla Polski w I dniu

0

pływnaie - mistrzostwa Europy na krótkim basenie - Herning - Kawęcki - Czerniak Korzeniowski - Zaborowski - Naziębło - sztafeta kobiet - Poprawa

Radosław Kawęcki wywalczył jedyny medal dla Polski w I dniu pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie. W duńskim Herning Polak po raz 3. z rzędu stanął na najwyższym stopniu podium w finale 200 m stylem grzbietowym z czasem 1:49.42.

Poza złotem Kawęckiego reprezentanci Polski pływający w finałach I dnia mistrzostw w Herning upodobali sobie piąte miejsca.

W finale 400 m stylem dowolnym piąty był mistrz Europy w tej konkurencji sprzed 6 lat, Paweł Korzeniowski z czasem 3:41.64. O lokatę niżej uplasował się 19-letni Filip Zaborowski z wynikiem 3:42.00. Wygrał Nikita Łobincew z Rosji z rezultatem 3:39.47.

Również piąty był Konrad Czerniak, który w finale wyścigu na 50 m stylem dowolnym popłynął w czasie 21 sekund i 43 setne. Wygrał Władimir Morozow z Rosji z czasem 20.77.

Piąte miejsce zajęła też kobieca sztafeta 4x50 m stylem dowolnym. Aleksandra Urbańczyk, Alicja Tchórz, Dominika Sztandera i Anna Dowgiert zameldowały się na mecie z czasem 1:38.78. Wygrały Dunki (Pernille Blume, Jeanette Ottesen, Kelly Riber Rasmussen i Mie ?stergaard Nielsen) z rekordem świata 1:37.04; srebrne medale dla Szwedek (1:37.08), a brązowe dla Rosjanek (1:37.13).

W finale wyścigu kobiet na 200 m stylem motylkowym Klaudia Naziębło zajęła 9. miejsce z wynikiem 2:08.99. Wygrała Mireia Belmonte Garcia z Hiszpanii z nowym rekordem Europy 2:01.52. Srebrny medal wywalczyła Niemka Franziska Hentke (2:03.47), a brąz Jemma Lowe z Wielkiej Brytanii (2:04.51).

19-letni Michał Poprawa awansował do finału wyścigu na 100 m stylem motylkowym. Polak był 4. w swoim półfinale z czasem 51.17; w sumie był to ósmy rezultat tej fazy. W finale tej konkurencji nie popłynie natomiast Paweł Korzeniowski, którego wynik 52.03 był łącznie 15. rezultatem.

Mistrzostwa w Herning potrwają do niedzieli włącznie.