Pływanie - MŚ juniorów: dwa 6. miejsca Polaków w I dniu zawodów

0

pływanie - mistrzostwa świata juniorów - Dubaj - Zjednoczone Emiraty Arabskie - Furtek

Dwie szóste lokaty zajęli polscy juniorzy w I dniu mistrzostw świata w pływaniu zawodniczek do lat 17 i zawodników do lat 18, które odbywają się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W finale wyścigu na 400 m stylem dowolnym Paweł Furtek (MKP Szczecin) zajął 6. miejsce z czasem 3:53.53; ex aequo sklasyfikowano Włocha Nicolangelo Di Fabio. Wygrał Australijczyk Mackenzie Horton z nowym rekordem mistrzostw - 3:47.12. W porannych eliminacjach tej konkurencji odpadł drugi z Polaków, Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko).

Również na 6. miejscu dopłynęła do mety sztafeta juniorów 4x100 m stylem dowolnym. Jan Hołub, Rafał Bugdoł, Maciej Fałaciński i Sebastian Szczepański uzyskali czas 3:21.70; wygrali Australijczycy (3:16.96) przed sztafetą USA (3:19.21) i Rosją (3:19.57).

Krzysztof Tokarski zakwalifikował się do finału wyścigu na 100 m stylem klasycznym; zawodnik Victorii Racibórz miał 8. czas półfinałów - 1:02.52; najszybszy był Kohei Goto z Japonii - 1:01.52. W eliminacjach odpadł Marcin Stolarski (Żoliborz Warszawa).

Dominika Sztandera nie weszła do finału wyścigu na 50 m stylem klasycznym; zawodniczka Juvenii Wrocław miała 9. czas półfinałów - 31.98 sek. Wynikiem 30.04 rekord mistrzostw świata juniorów ustanowiła utytułowana w rywalizacji seniorskiej, 16-letnia Ruta Meilutyte z Litwy.

W eliminacjach 100 m stylem grzbietowym odpadli Agata Naskręt (Astoria Bydgoszcz) i Maciej Falaciński (MOS Ełk).

Ponadto mistrzami świata juniorów zostali: Ella Eastin z USA na 400 m stylem zmiennym z rek. mistrzostw 4:40.02 i amerykańska sztafeta dziewcząt 4x200 m stylem dowolnym, która także poprawiła rekord mistrzostw wynikiem 7:59.42.