Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO nie zgadza się na opłatę audiowizualną

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska nie zgadza się na opłatę audiowizualną jako formę finansowania mediów publicznych.

Propozycję likwidacji abonamentu i zastąpienia go powszechną opłatą audiowizualną w wysokości 8 złotych, która byłaby płacona wraz z PIT-em przez każdą pracującą osobę, wysunęli twórcy w założeniach swojej ustawy medialnej. Przewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO podkreśla, że Platforma Obywatelska jest przeciwna zarówno abonamentowi jak i opłacie audiowizualnej - jako nowemu podatkowi.

"Ta opłata audiowizualna jest gorsza od abonamentu, bo abonament jest płacony od gospodarstwa domowego, a opłatę audiowizualną miałby uiszczać każdy podatnik, więc byłaby większym obciążeniem niż był do tej pory abonament. My się nie godziliśmy na abonament, więc na takie dodatkowe daniny w tej postaci też się nie godzimy" - powiedziała IAR Iwona Śledzińska-Katarasińska dodając, że nie zamyka to drogi ustawie.

Do rozmów ze środowiskiem twórców może dojść już w przyszłym tygodniu. 3 marca członkowie Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych spotkają się w Warszawie, by przegłosować dokument lub ewentualne zmiany w założeniach projektu ustawy. Później mogłyby się rozpocząć konsultacje społeczne oraz poszukiwanie politycznego poparcia dla projektu.

Twórcy chcieliby także odebrać Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji kompetencje wyboru rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Według propozycji twórców, siedmioosobowa Rada Mediów Publicznych, która wybierałaby władze mediów publicznych - byłaby wyłaniana w drodze konkursu przez Komitet Mediów Publicznych. Jego skład miałby być losowany spośród 250 osób wskazanych między innymi przez organizacje pozarządowe i twórców.

Komitet Obywatelski Mediów Publicznych to inicjatywa ludzi kultury i nauki, zainicjowana podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie. Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą między innymi: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz i Krzysztof Zanussi.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)