Notowania

wiadomości
15.02.2011 10:51

Pociągi-beatyfikacja-przygotowania

Trwają rozmowy w sprawie specjalnych pociągów z Polski na beatyfikację papieża Jana Pawła Drugiego do Rzymu. Dopracowywana jest kwestia dwóch pociągów z Warszawy i jednego z Krakowa - poinformowała IAR Katarzyna Zimnicka-Jankowska, dyrektor handlowy, członek zarządu PKP Intercity.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przewoźnik musi m.in. uzgodnić możliwość przejazdu w poszczególnych krajach. "Pociągi mogą być maksymalnie zestawione z dwunastu wagonów, takie są możliwości infrastrukturalne" - dodaje Katarzyna Zimnicka-Jankowska. Oznacza to, że z ewentualnej oferty kolei może skorzystać około tysiąca pięciuset pasażerów.
Ksiądz Czesław Banaszkiewicz z parafii Świętego Stanisława Kostki w Warszawie potwierdza, że zainteresowanie wyjazdem na uroczystości do Watykanu jest ogromne. "Już są zapisy, już się zgłaszają, już pytają o ceny" - mówi ks. Banaszkiewicz dodając, że dzwonią ludzie z całej Polski.
Informacja o specjalnych pociągach do Rzymu i ich cenach powinna pojawić się w najbliższych dniach. "Cena będzie zależna od tego, jakie to będzie miejsce, bo będziemy oferować miejsca w wagonach sypialnych, z miejscami do leżenia i do siedzenia" - powiedziała Katarzyna Zimnicka-Jankowska.
Ksiądz Banaszkiewicz dodaje, że parafia, przy której znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, organizuje pielgrzymkę do Rzymu razem ze związkowcami - kolejarzami. "Pragniemy, żeby pojechał z nami wagon gastronomiczny, żebyśmy tam mogli odprawić mszę świętą, pociąg będzie nagłośniony, kapłani będą mogli do każdego wagonu przejść i zanieśc eucharystię. To będzie takie wspaniałe świadectwo tym bardziej, że my to organizujemy właśnie na Żoliborzu, bo mamy tam błogoslawionego i teraz będziemy mieli drugiego błogosłowianego naszych czasów: Jana Pawła Drugiego" - powiedział ks. Banaszkiewicz.
W 2005 roku po śmierci Jana Pawła Drugiego na uroczystości pogrzebowe wyruszyło sześć pociągów. Dojeżdżały do rzymskiej stacji San Pietro położonej tuż obok pl. św. Piotra w Watykanie. Podróż trwała ponad 20 godzin, a bilet w obie strony kosztował niecałe 500 zł. PKP Intercity wylicza, że podobna cena powinna być i tym razem.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz