Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podsumowanie roku w Kościele

0
Podziel się
bEpDWaJh

Wybór kardynała Jorge Bergoglio na papieża, a w kraju przyjęcie aneksu do wytycznych Episkopatu Polski w sprawie pedofilii - to zdaniem Tomasza Królaka z Katolickiej Agencji informacyjnej najważniejsze wydarzenia mijającego roku w Kościele katolickim.
Argentyńczyk na Stolicy Piotrowej wywołuje ogromny podziw na całym świecie. Papież tymczasem robi swoje - podkreśla w rozmowie z IAR Tomasz Królak. Franciszkowi chodzi o to, żeby Kościół się nie zamykał i nie zesztywniał. "Trzeba iść do tych, którzy stracili kontakt z Kościołem lub nigdy go tak naprawdę nie mieli"- podkreśla dziennikarz. Franciszek nie szuka rozgłosu. Mimo to został uznany "Człowiekiem Roku" amerykańskiego tygodnika "Time". Takie wyróżnienie dostał też w przeszłości Jan Paweł II, choć dopiero po latach pontyfikatu - przypomina Tomasz Królak.
Zdaniem rozmówcy IAR, w Polsce jednym z najważniejszych wydarzeń kościelnych w 2013 roku było przyjęcie aneksu do wytycznych Episkopatu w sprawie pedofilii. "Kościół jest tu przykładem dla innych środowisk. Teraz chodzi o to, aby powołać szeroką społeczną koalicję do walki z pedofilią. Dzieci i młodzież trzeba wziąć w obronę, a przecież wykorzystanie seksualne nieletnich nie zdarza się tylko w Kościele" - podsumowuje Tomasz Królak. Głównymi założeniami walki z pedofilią, które przyjął Episkopat Polski, są: brak tolerancji wobec duchownych w takich przypadkach i priorytetowe traktowanie ofiar.

IAR

bEpDWaJK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)