Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogrzeb Marii Fołtyn

0
Podziel się:

Była jedną z najważniejszych artystek powojennej Polski. Spoczęła niedaleko swojego mistrza, Stanisława Moniuszki. Dziś w rodzinnym grobie na warszawskich Powązkach pochowano Marię Fołtyn.
Artystkę żegnała rodzina, przyjaciele, mieszkańcy Warszawy oraz jej rodzinnego Radomia. Prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz przyznał, że Maria Fołtyn wyła wielką śpiewaczką nie tylko dzięki swojemu talentowi, ale także pracy. Olgierd Łukaszewicz przypomniał, że wielką zasługą Marii Fołtyn dla polskiej kultury była promocja twórczości Stanisława Moniuszki na całym świecie.
Dorota Janowska - Moniuszko, Stanisława Moniuszki w rozmowie z Polskim Radiem przypomniała, że Maria Fołtyn wystawiała "Halkę" między innymi na Kubie, w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Turcji.
Śpiewaczka Maria Olkisz, wspomina, że Maria Fołtyn była najlepszym reżyserem operowym, z jakim pracowała. Podkreśliła, że powinni się od niej uczyć reżyserzy i adepci reżyserii operowej, gdyż
Maria Fołtyn jako śpiewaczka doskonale znała scenę i potrafiła wyeksponować artystów.
Reżyser Jerzy Karwowski poznał Marię Fołtyn w czasie II wojny światowej, gdy jako kilkunastoletnia dziewczyna śpiewała w jednym z mieszkań w Radomiu. Przyjaciel śpiewaczki w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową dodał, że Maria Fołtyn traktowała go jak brata.
Maria Fołtyn urodziła się w Radomiu 28 stycznia 1924 roku. Debiutowała tytułową rolą w "Halce" Stanisława Moniuszki w 1949 roku. Po zakończeniu wokalnej kariery zajęła się reżyserią spektakli operowych. W latach 1978-1998 była dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego.
Maria Fołtyn za swą działalność otrzymała wiele państwowych odznaczeń, między innymi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)