Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
martti ahtisaari
10.10.2008 11:22

Pokojowa Nagroda Nobla dla Fina

Martti Ahtisaari to dyplomata i mediator ONZ, były prezydent Finlandii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

ac">fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/pokojowa;nagroda;nobla;2008,galeria,1591,0.html)Martti Ahtisaari to dyplomata i mediator ONZ, były prezydent Finlandii. Zasłynął trzy lata temu jako skuteczny negocjator pomiędzy indonezyjskim rządem a islamskimi rebeliantami z prowincji Aceh. Wcześniej był między innymi mediatorem w Kosowie oraz komisarzem ONZ do spraw Namibii.

Porozumienie pokojowe pomiędzy rządem Indonezji a władzami Ruchu na rzecz Wolnego Aceh podpisane 3 lata temu zakończyło trwający niemal od 30 lat konflikt, który pochłonął blisko 15 tysięcy ofiar.

W latach 1978-86 Ahtisaari pełnił funkcję specjalnego wysłannika sekretarza generalnego ONZ do Namibii, a w 1989 roku przygotowywał tam wolne wybory. W 1999 roku był negocjatorem z ramienia Unii Europejskiej w konflikcie dotyczącym Kosowa. Wówczas sprawował urząd prezydenta Finlandii - głową fińskiego państwa był od 1994 do 2000 roku. Startował z ramienia Partii Socjaldemokratycznej.

Martii Ahtisaari został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, w tym, polskim Orderem Orła Białego. Został doceniony przez norweski komitet noblowski za jego _ ważne wysiłki _ zmierzające do rozwiązania konfliktów, na wielu kontynentach przez ponad 30 lat.

Tagi: martti ahtisaari, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz