Notowania

sondaż
01.02.2013 15:30

Polacy najbardziej lubią Czechów. Nowy sondaż CBOS

Do narodów najbardziej lubianych przez Polaków należą Czesi - wynika z sondażu CBOS. Sympatię do tej narodu wyraziło 51 procent badanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Beata Ratuszniak)

Na kolejnych miejscach znajdują się Słowacy (48 proc.), Anglicy (47 proc.), Włosi (46 proc.) i Hiszpanie (45 proc.). Najmniej lubiani są Romowie (52 proc. deklaracji niechęci) i Rumuni (41 proc.). 39 proc. Polaków nie lubi Rosjan, 35 proc. Turków, 34 proc. Żydów, a 33 proc. Palestyńczyków. Stosunkowo najwięcej kontrowersji budzą Amerykanie, do których sympatię deklaruje 43 proc., a niechęć 21 proc. badanych deklarowana jest częściej niż do pozostałych.

Według CBOS, najczęściej Polacy deklarują sympatię do tych narodów, które stanowią dla nich pozytywną grupę odniesienia - wyznaczają poziom ich dążeń i aspiracji, reprezentują świat, do którego chcą przynależeć i w coraz większym stopniu przynależą.

Ich przyjazne uczucia wzbudzają zatem przede wszystkim narody tych krajów, których poziom rozwoju społeczno­-ekonomicznego jest wyższy niż Polski. Na tę ogólną prawidłowość nakładają się inne czynniki, takie jak: bliskość kulturowa, zaszłości historyczne, bieżące wydarzenia społeczno­-polityczne, osobiste doświadczenia związane np. z wyjazdami turystycznymi i zarobkowymi za granicę.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 stycznia 2013 roku na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto rzeczy, które Polacy kupują bez sensu Do zbędnych zakupów respondenci przyznają się tym częściej, im wyższe jest ich wykształcenie i wyższe dochody.
Zaskakujące opinie Polaków o eutanazji Sondażu CBOS: najmniej kontrowersji budzi zaprzestanie - za zgodą rodziny - podtrzymywania funkcji życiowych nieprzytomnego pacjenta.
Polacy to pesymiści. Źle oceniamy nawet... Przeciwnego zdania było zaledwie 34 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska.
Tagi: sondaż, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz