Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polacy najbardziej lubią Czechów. Nowy sondaż CBOS

0
Podziel się

Do narodów najbardziej lubianych przez Polaków należą Czesi - wynika z sondażu CBOS. Sympatię do tej narodu wyraziło 51 procent badanych.

Polacy najbardziej lubią Czechów. Nowy sondaż CBOS
(Beata Ratuszniak)
bDJEOVed

Na kolejnych miejscach znajdują się Słowacy (48 proc.), Anglicy (47 proc.), Włosi (46 proc.) i Hiszpanie (45 proc.). Najmniej lubiani są Romowie (52 proc. deklaracji niechęci) i Rumuni (41 proc.). 39 proc. Polaków nie lubi Rosjan, 35 proc. Turków, 34 proc. Żydów, a 33 proc. Palestyńczyków. Stosunkowo najwięcej kontrowersji budzą Amerykanie, do których sympatię deklaruje 43 proc., a niechęć 21 proc. badanych deklarowana jest częściej niż do pozostałych.

Według CBOS, najczęściej Polacy deklarują sympatię do tych narodów, które stanowią dla nich pozytywną grupę odniesienia - wyznaczają poziom ich dążeń i aspiracji, reprezentują świat, do którego chcą przynależeć i w coraz większym stopniu przynależą.

Ich przyjazne uczucia wzbudzają zatem przede wszystkim narody tych krajów, których poziom rozwoju społeczno­-ekonomicznego jest wyższy niż Polski. Na tę ogólną prawidłowość nakładają się inne czynniki, takie jak: bliskość kulturowa, zaszłości historyczne, bieżące wydarzenia społeczno­-polityczne, osobiste doświadczenia związane np. z wyjazdami turystycznymi i zarobkowymi za granicę.

bDJEOVef

Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 stycznia 2013 roku na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto rzeczy, które Polacy kupują bez sensu Do zbędnych zakupów respondenci przyznają się tym częściej, im wyższe jest ich wykształcenie i wyższe dochody.
Zaskakujące opinie Polaków o eutanazji Sondażu CBOS: najmniej kontrowersji budzi zaprzestanie - za zgodą rodziny - podtrzymywania funkcji życiowych nieprzytomnego pacjenta.
Polacy to pesymiści. Źle oceniamy nawet... Przeciwnego zdania było zaledwie 34 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska.
bDJEOVeG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)