Notowania

prezydent
14.11.2010 12:50

Politycy - prezydent - 100 dni

Politycy różnie oceniają obecną prezydenturę. Dziś mija dokładnie sto dni, od kiedy Bronisław Komorowski objął urząd Prezydenta Rzeczypospolitej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rzecznik rządu Paweł Graś uważa, że początek sprawowania urzędu przez obecnego prezydenta był dobry. Jego zdaniem, Bronisław Komorowski był aktywny - odbył kilkadziesiąt wizyt w różnych miejscach w kraju i zagranicą, podpisał wiele ustaw.
Zupełnie inaczej prezydenturę Komorowskiego ocenia szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak. Określił on ją jako "wycofaną i okazjonalną", realizowaną według scenariusza, nakreślonego przez premiera Donalda Tuska. Mariusz Błaszczak powiedział, że świadczy o tym brak inicjatywy legislacyjnej prezydenta czy zaniedbanie relacji Polski z Ukrainą.
Prezydencki doradca Tomasz Nałęcz zauważa, że Bronisław Komorowski działa w trudnych warunkach, gdyż musi pracować pod ostrą krytyką opozycji. Jego zdaniem, żaden inny prezydent w Polsce nie był tak krytykowany jak Bronisław Komorowski.
Była posłanka PiS, pracująca w przeszłości w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Elżbieta Jakubiak zarzuca prezydenturze Komorowskiego brak wyrazistości i jasnego przekazu. Zdaniem Elżbiety Jakubiak, Bronisław Komorowski w polityce zagranicznej nie jest dynamiczny, lecz wysłuchuje tylko racji przywódców krajów europejskich.
W ciągu 100 dni prezydentury Bronisław Komorowski powołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, zapraszając do jej prac liderów opozycji. Podjął też decyzję o podpisaniu 115 ustaw, dokonał nominacji na wiele stanowisk w armii i innych instytucjach, między innymi Szefa Sztabu Generalnego, Prezesa NBP, członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czy Prezesa Sądu Najwyższego.
Bronisław Komorowski od 6 sierpnia wręczył nominacje 230 sędziom i 99 profesorom, podpisał listy uwierzytelniające dla ponad dwudziestu ambasadorów, wręczył 33 awanse generalskie i mianował na pierwszy stopień oficerski blisko tysiąc żołnierzy oraz funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

Tagi: prezydent, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz