Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Politycy o powiększonych kontyngencie w Afganistanie

0
Podziel się

Polska powinna solidarnie podejmować wyzwania jako członek NATO. W tej kwestii nie ma w Polsce sporu politycznego - powiedział dziennikarzom Szef Kancelarii Prezydenta. Władysław Stasiak zaznaczył jednak, że decyzja o zwiększeniu kontyngentu do Afganistanu powinna być poprzedzona bardzo szczegółowym i merytorycznie dopracowanym wnioskiem premiera do prezydenta. "Pan premier musi formalnie, a nie tylko za pośrednictwem mediów, podać ilu żołnierzy chce wysłać do Afganistanu, i uzasadnić tę liczbę" - powiedział szef kancelarii prezydenta. Dodał, że wniosek powinien zawierać informacje o środkach bezpieczeństwa jakie premier zapewni żołnierzom i informację dotyczącą finansowania misji.

bEgdPOet

Wiceprzewodnicząca SLD Jolanta Szymanek - Deresz uważa, że opinia publiczna powinna być poinformowana, w jakim stopniu ta misja jest potrzebna. Takiego szczególowego uzsadanienia domagają sie w analogicznej sytuacji Niemcy - podkreśliła Jolanta Szmanek Deresz.

Wiceprzewodnicząca SLD dodała, że formalny wniosek premiera do prezydenta powinien być poprzedzony rozmową pomiędzy prezydentem i premierem, aby było z góry jasne, czy są szanse na wspólne stanowisko. Rzecznik rządu Paweł Graś przyznaje, ze takie rozmowy już się odbyły. Paweł Graś uważa, że prezydent wniosku premiera o zwiększenie kontyngentu na pewno nie odrzuci.

We wniosku, który zostanie przesłany do prezydenta rząd zwróci się formalnie o wysłanie 600 naszych wojskowych do Afganistanu i pozostawienie w odwodzie 200 żołnierzy w kraju.

bEgdPOev

Wniosek jest reakcją na prośbę prezydenta Baracka Obamy wyrażoną w rozmowie telefonicznej z premierem Donaldem Tuskiem.

bEgdPOeW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)