Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politycy o uchwale ws. rocznicy inwazji ZSRR na Polskę

0
Podziel się:

Posłowie chcą uczcić rocznicę inwazji ZSRR na Polskę - na razie nie ma jednak zgody co do  treści uchwały w tej sprawie. Zwykle uchwały historyczne najpierw uzgadnia prezydium Sejmu, a następnie przyjmowane są przez aklamację.          

Marszałek Bronisław Komorowski przedstawił projekt do uzgodnienia, PiS jednak ma własną propozycję. W projekcie uchwały autorstwa posłów tej partii wojska radzieckie określono jako agresora, który wkraczał na wschodnie tereny Polski z planem zniszczenia i grabieży. Wymieniono wszystkie negatywne skutki polityki ZSRR na wschodnich terenach Polski. PiS chce też, by Sejm wezwał polskie władze do podjęcia kroków zmierzających do zaniechania fałszowania historii.

Joachim Brudziński uważa, że Polska powinna mówić takim językiem, jak Rosja wobec nas, ustami premiera Władimira Putina. Poseł PiS jest zdania, że przyjęcie przez Sejm uchwały w brzmieniu proponowanym przez jego ugrupowanie jest na miejscu. Zaznacza, że powinniśmy mówić językiem spokojnym, ale nie bać się prawdy.

Aleksander Szczygło - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - uważa, że rozmawianie z Rosją ostrym językiem i mówienie prawdy jest jedyną drogą do tego, by stosunki polsko - rosyjskie stały się normalne. Nie można doprowadzić do tego, by Rosja wybieliła swój negatywny udział w II wojnie światowej - mówił szef BBN.

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski uważa, że inicjatywa posłów PiS to jedynie zagrywka polityczna. Napieralski obawia się, że uchwała proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość pogorszy stosunki na linii Warszawa - Moskwa.

Zdaniem przewodniczącego klubu parlamentarnego PO, projekt uchwały posłów PiS nie może liczyć na wsparcie całego Sejmu. W opinii Zbigniewa Chlebowskiego, wydźwięk tego dokumentu jest zbyt konfrontacyjny. Ponadto za dużo w nim agresji - dodaje polityk PO.

Projekt zaproponowany przez marszałka Komorowskiego stwierdza, że 17 września 1939 roku armia ZSRR bez wypowiedzenia wojny przekroczyła granice Rzeczypospolitej Polskiej, naruszając jej suwerenność i łamiąc zasady prawa międzynarodowego. W tekście jako podstawę IV rozbioru Polski wskazano pakt Ribbentrop-Mołotow. Uchwała marszałka wymienia sowieckie zbrodnie wojenne i stwierdza, że polsko-rosyjskie pojednanie wymaga poszanowania historycznej prawdy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)