Notowania

wiadomości
26.02.2012 09:46

Polska-przeszczepy pluc-Zabrze

Polska-przeszczepy płuc-Zabrze

Podziel się
Dodaj komentarz

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu w 2014 roku ma powstać referencyjny ośrodek transplantacji płuc i leczenia zaawansowanej mukowiscydozy. Do tej pory polscy pacjenci cierpiący na tę genetyczną chorobę, która niszczy płuca, byli leczeni w Wiedniu, gdzie przeszczepy współfinansował NFZ. Jednak od początku roku austriacki ośrodek odmówił przyjmowania chorych z krajów, które nie należą do Eurotransplantu, w tym również z Polski.
Szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu profesor Marian Zembala powiedział IAR, że plany tworzenia ośrodka w Polsce wspiera ministerstwo zdrowia i rozwoju regionalnego. Przygotowano projekt , a inwestycja ma być finansowana w ramach programów unijnych.
Profesor Marian Zembala wyjaśnił, że największym problemem przy przeszczepianiu płuc u chorych z mukowiscydozą jest ryzyko zarażenia bardzo groźnymi szczepami lekooporynych bakterii. W zeszłym roku po raz pierwszy w Polsce w Śląskim Centrum Chorób Serca przeprowadzono z sukcesem transplantację obu płuc u chorego na mukowiscydozę. Jak zapewnił profesor Zembala, planowane są kolejne przeszczepy.
Do niedawna Zabrze było jedynym ośrodkiem w Polsce wykonującym przeszczepy płuc. W ubiegłym roku wykonano tam 14 transplantacji tego narządu. W grudniu po raz pierwszy przeszczepiono płuco szpitalu w Szczecinie Zdunowie.
Według szacunków ekspertów co roku 10-15 osób chorych na mukowiscydozę wymaga przeszczepienia płuc. Operacje te są za granicą bardzo drogie. Ośrodek w Paryżu za transplantację płuc i wątroby u pacjenta z mukowiscydozą zażądał miliona euro.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz