Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
08.09.2007 08:05

Polska ma szansę na Złotego Lwa w Wenecji ?

Dziś poznamy zwycięzców Festiwalu Filmowego w Wenecji, który w tym roku obchodzi swoje 75-lecie.

Podziel się
Dodaj komentarz

O tym, kto zdobędzie główną nagrodę - Złotego Lwa, zdecyduje jury pod przewodnictwem chińskiego reżysera Zhang Yimou. Również dzisiaj specjalnego Złotego Lwa otrzyma legenda włoskiego kina Bernardo Bertolucci.
Wśród 23 filmów startujących w konkursie są dwa z udziałem Polaków. â?ľNightwatching" (â?ľNocna straż") Petera Greenawaya kręcono między innymi we Wrocławiu, a w obsadzie znaleźli się znani polscy
aktorzy: Agata Buzek, Andrzej Seweryn, Krzysztof Pieczyński i Maciej Zakościelny. Drugi film z polskim akcentem to rosyjska superprodukcja â?ľ1612" w reżyserii Władimira Chotinienki z Michałem Żebrowskim w jednej z ról.
Polska kinematografia już odniosła sukces w Wenecji. Nagrodę Europa Cinema dla Najlepszego Filmu Europejskiego zdobył film "Sztuczki" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.
Do tej pory Polakom udało się dwukrotnie zdobyć główną nagrodę na weneckim festiwalu: Krzysztof Zanussi otrzymał Złotego Lwa za "Rok spokojnego słońca" w 1984 roku, a dziewięć lat później Krzysztof Kieślowski za "Trzy kolory. Niebieski".

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz