Polska na 16. miejscu w klasyfikacji medalowej

0

Nasi reprezentanci wywalczyli dzisiaj cztery medale - złoty, dwa srebrne i brązowy.

(PAP/EPA)

Bardzo udany dzień dla Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Nasi reprezentanci wywalczyli dzisiaj cztery medale - złoty, dwa srebrne i brązowy.

W klasyfikacji medalowej Polska reprezentacja awansowała na 16. miejsce w klasyfikacji medalowej z dwoma złotymi, trzema srebrnymi i jednym brązowym medalem.

W finale olimpijskim wioślarskich czwórek podwójnych bezkonkurencyjni okazali się Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski. Polacy objęli prowadzenie od początku wyścigu i nie oddali go do końca. Srebro przypadło Włochom, brąz dla osady Francji. Polacy byli faworytami, w ostatnich trzech latach zdobywali mistrzostwo świata w tej konkurencji. Na ostatnich igrzyskach w Atenach naszej czwórce zabrakło do brązowego medalu centymetrów.

Srebrny medal zdobyła wioślarska czwórka bez sternika wagi lekkiej. Polska osada płynęła w składzie: Łukasz Pawłowski, Bartłomiej Pawelczak, Miłosz Bernatajtys i Paweł Rańda. Po 500 metrach Polacy zajmowali ostatnie, szóste miejsce. Na półmetku nadrobili jedną pozycję, ale po 1500 metrach byli już drudzy. Po wspaniałym finiszu i odparciu ataku Kanadyjczyków, obronili drugie miejsce. W finale zwyciężyli Duńczycy, trzecie miejsce zajęli Kanadyjczycy.

Szymon Kołecki (_ na zdjęciu _) zdobył srebrny medal olimpijski w podnoszeniu ciężarów w kategorii 94 kilogramów. To drugi srebrny krążek, wywalczony przez Polaka na igrzyskach - pierwszy uzyskał w Sydney w 2000 roku. Polak dźwignął w rwaniu i podrzucie łącznie 403 kg. Wygrał Kazach Ilja Ilin z wynikiem 406 kg. Brązowy medal wywalczył Rosjanin Chadżimurat Akajew - 402 kg. W pierwszej części zawodów Szymon Kołecki wyrwał 179 kilogramów, a w podrzucie uzyskał wynik 224 kilogramy, do końca walcząc o złoty medal. Ostatnie podejście, na 228 kilogramów, które dawałoby mu złoty medal, miał nieudane. Wcześniej jednak pewnie podniósł 217 i 224 kilogramów. Drugi z Polaków, Bartłomiej Bonk, uzyskał w rwaniu wynik 175 kg, ale w podrzucie nie zaliczył żadnego ciężaru i nie został sklasyfikowany.

Brązowy medal wywalczyła zapaśniczka Agnieszka Wieszczek. W pojedynku o trzecie miejsce w kategorii do 72 kilogramów Polka pokonała w dwóch rundach Hiszpankę Maider Undę. Wieszczek wygrała pierwszą rundę 2:1, w drugiej także pokonała rywalkę - 1:0. Medal wywalczony przez Wieszczek jest pierwszym w historii polskich zapasów kobiecych. Jest też pierwszym krążkiem zdobytym przez polską sportsmenkę na tych igrzyskach. Złoty medal w kategorii do 72 kilogramów zdobyła Chinka Jiao Wang, która w finale pokonała Bułgarkę stankę Zlatewą.

Polska wioślarska ósemka zajęła piąte miejsce w finale olimpijskim. Złoto zdobyli Kanadyjczycy, srebro dla Wielkiej Brytanii, brąz dla Stanów Zjednoczonych. Polacy po 500 metrach byli czwartym miejscu, na półmentku plasowali się na piątym miejscu i tę pozycję utrzymali do końca wyścigu. Polska osada wsytąpiła w składzie: Sebastian Kosiorek, Michał Stawowski, Patryk Brzeziński, Sławomir Kruszkowski, Rafał Hejmej, Marcin Brzeziński, Wojciech Gutorski, Mikołaj Burda oraz sternik Daniel Trojanowski.

Szymon Ziółkowski zajął siódme miejsce w olimpijskim finale rzutu młotem. Złoty medal zdobył Słoweniec Primoż Kozmus z wynikiem 82.02 metra, dwa pozostałe miejsca na podium dla reprezentatów Białorusi: Wadima Diewiatowskiego i Iwana Tichana. Szymon Ziółkowski rzucił 79.22 metra.

W finale biegu na 3000 metrów z przeszkodami Wioletta Frankiewicz zajęła 8. miejsce, z czasem 9:21,76. Wygrała Rosjanka Gułnara Gałkina- Samitowa, bijąc przy tym rekord świata. Nowy najnowszy wynik na świecie wynosi 8:58.81. Po raz pierwszy w tej konkurencji osiągnito czas poniżej 9 minut. Srebrny medal wywalczyła Kenijka Eunice Jepkokir, a brązowy Rosjanka Jekaterina Wołkowa.

Polskie siatkarki odpadły z olimpijskiego turnieju po porażce z reprezentantkami Stanów Zjednoczonych 2:3. Aby awansować do ćwierćfinału, podopieczne trenera Marco Bonitty musiały nie tylko dziś zwyciężyć, ale także liczyć na korzystny dla nich wynik meczu Japonia-Chiny. O awansie zadecydowałby wtedy bilans setów. Dzisiejsza porażka, niezależnie od rezultatów pozostałych spotkań - całkowicie pogrzebała szanse na ćwierćfinał.

Żeglarz Rafał Szukiel zajął 10. miejsce w olimpijskiej rywalizacji w klasie Finn. W wyścigu finałowym na akwenie w Qingdao Polak był piąty. W dziesięciu wcześniejszych wyścigach Szukielowi różnie się wiodło - po pierwszym dniu zajmował nawet pierwsze miejsce, potem jednak przypływał na dalszych pozycjach.

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki prowadzą po czterech olimpijskich wyścigach w żeglarskiej klasie Star. Nasz duet wygrał czwarty wyścig. W klasyfikacji Kusznierewicz i Życki wyprzedzają Francuzów Xaviera Roharta i Pascala Rambeau oraz Szwedów Fredrika Loofa i Andresa Ekstroma. Żeglarzy w klasie Star czeka jeszcze sześć wyścigów plus wyścig finałowy

Zofia Klepacka wygrała siódmy olimpijski wyścig w żeglarskiej klasie RS:X, a we wcześniejszym, szóstym, była druga. Polka awansowała na ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej. Przed zawodniczkami jeszcze wyścigi plus wyścig finałowy. Prowadzi Chinka Jian Yin przed Włoszką Alessandrą Sensini i australiją Jessiką Crisp.

Słabiej spisuje się w klasie RS:X Przemysław Miarczyński, który po siedmiu wyścigach jest dopiero na 17. pozycji. Dziś najlepszy dzień startów Polaka - był 2. oraz 7. Klasyfikacji przewodzi Nowozelandczyk Tom Ashley przed Francuzem Julienem Bontempsem oraz Izraelczykiem Szaharem Zubarim. Także w tej konkurencji jeszcze trzy wyścigi plus wyścig finałowy.

Wcześnie rano odbył się bieg maratoński kobiet, który wygrała Rumunka Constantina Tomescu. startowały dwie Polki - Monika Drybulska, która zajęła 24 miejsce, oraz Dorota Gruca - 30. na mecie.

Anna Jesień awansowała do półfinałowego biegu olimpijskiego na 400 metrów przez płotki. Polka zajęła drugie, premiowane awansem miejsce w swoim biegu pierwszej rundy zawodów. Jesień uzyskała czas 55,35 sekund to ósmy czas pierwszej rundy.

Kolarz torowy Łukasz Kwiatkowski odpadł w repesażach o awans do 1/8 finału olimpijskiego sprintu. Polak w swoim wyścigu zajął trzecie miejsce.