Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ponad 60 placówek zajmujących się mammografią nie przeszło audytu

0
Podziel się

Centralny Ośrodek Koordynujący program wczesnego wykrywania raka piersi skontrolował w Polsce instytucje zajmujące się mammografią. Okazało się, że audytu nie przeszło ponad sześćdziesiąt placówek w całym kraju.

bEjciHLp

Na Warmii i Mazurach negatywną opinię otrzymał Szpital Miejski w Elblągu, Niepubliczny Zakład Stowarzyszenia NFOZ w Olsztynie oraz Szpital Wojewódzki w Olsztynie. Elbląski Szpital Miejski zawiesił wykonywanie badań mammograficznych do czasu zakupu nowego sprzętu.

Z negatywną opinią ośrodka nie zgadzają się jednak olsztyńskie placówki. Wyniki audytu nie są jasne - twierdzi Elżbieta Stefanowicz, kierownik oddziału radiologii i diagnostyki obrazowej Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie i jednocześnie wojewódzki konsultant do spraw radiologii i diagnostyki obrazowej.

Doktor Stefanowicz przeanalizowała audyt i stwierdziła w nim wiele niejasności. W wielu przypadkach za te same zastrzeżenia pracowniom odebrane zostały różne liczby punktów.

bEjciHLr

Zdaniem Jerzego Giermka - kierownika ośrodka odpowiedzialnego za audyt, test został przeprowadzony dobrze. Jak to określił, całą sprawę po prostu źle zinterpretowano i doszło do niepotrzebnej paniki.

Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie odpowiedzialny za kontrolę i nadzór nad zdrowiem publicznym jest zaniepokojony sprawą i zamierza ją wyjaśnić - powiedział rzecznik Inspektoratu Jan Bondar. Zapewnił, że zorganizuje spotkanie w tej sprawie, zaprosi ekspertów, by ocenili wyniki kontroli.

Badanie mammograficzne jest jednym ze skutecznych sposobów wczesnego wykrywania raka piesi. Ujawnia chorobę nawet wtedy, gdy rak nie jest jeszcze wyczuwalny jako guzek. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczony.

bEjciHLS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)