Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstanie w Getcie-69 rocznica-Śpiewak

0
Podziel się:

W warszawskim getcie 69 lat temu żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór Niemcom. Wybuchło powstanie. W tym okresie dobiegała końca likwidacja getta, w którym wciąż znajdowało się ok. 50 tysięcy ludzi. Siły powstańcze składały się z około 1000 słabo uzbrojonych bojowników.

Profesor Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, podkreśla, że powstanie było gestem niezgody na zagładę. Jego zdaniem, trzeba pamiętać, że Żydzi walczyli w niemal absolutnym osamotnieniu. Mimo, że polskie podziemie w kilku akcjach pomogło żydowskim powstańcom, to jednak było za słabe, aby wspomóc ich w większym zakresie. Również alianci nie mogli, albo nie chcieli pomagać żydowskim bojownikom.
Paweł Śpiewak zaznacza, że powstanie w getcie większość społeczeństwa postrzegała, jako wyłącznie żydowską sprawę, sprawę narodu który ma inny los. "Dopiero powstanie warszawskie- jak zaznacza- uświadomiło Polakom że ten los jest wspólny".
Zdaniem dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, powstanie w getcie to chlubna karta polskiej historii. Powstańcybyli obywatelami Polski, a nad płonącym gettem powstańcy wywiesili dwie flagi - polską i syjonistyczną.
Powstanie krwawo stłumiły siły SS i policji pod kierownictwem Jurgena Stroopa. Niemcy ogłosili upadek powstania 16 maja 1943.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)