Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pożegnanie żaglowców w Szczecinie

0
Podziel się:

Załogi regat The Tall Ships' Races opuściły już nadbrzeże Szczecina. Pierwszym, który odpłynął był szwedzki "Götheborg", największy na świecie drewniany żaglowiec. Dołączyły do niego niemiecki "Alexander von Humboldt", meksykański "Cuauhtémoc" oraz jeden z największych na świecie rosyjski "Kruzenshtern". Jednostki pożegnali mieszkańcy i turyści. Każdy statek, który przepływał obok Urzędu Morskiego, oddawał cześć banderze. Wiceprezydent Szczecina, Krzysztof Soska wzruszonym głosem zakończył uroczyście Zlot Wielkich Żaglowców. Orkiestra wojskowa zagrała utwór "Time To Say, Goodbye".
Wszystkie jednostki kierują się do Świnoujścia, gdzie spodziewane są przed godz. 14. Podróż do Międzyzdrojów odbędą pod pełnymi żaglami i bardzo blisko brzegu. Zajmie im to kolejne 2 lub 3 godziny. Po tym etapie żaglowce i jachty rozpoczną realizację indywidualnych planów.
Na finał Zlotu Wielkich Żaglowców przybyło 91 jednostek z 16 krajów świata. Jachty przez miesiąc pokonały trasę z duńskiego Aarhus, przez stolicę Finlandii Helsinki i łotewską Rygę. Do Szczecina przybyło 3 200 młodymi żeglarzy 36 narodowości, a także przeszło 2 miliony turystów. Wśród goszczących miasto jednostek były takie, które po raz pierwszy zawinęły do polskiego portu - brazylijski "Cisne Branco" oraz "Shabab Oman".
W czasie finału regat organizacja Sail Training International nagrodziła załogi w czterech kategoriach, w zależności od wielkości jednostki. W klasie D, czyli najmniejszych statków zwyciężyła załoga "Akela" z Rosji, w klasie C - "Dar Szczecina", w klasie B - "Maybe" z Wielkiej Brytanii. Najszybszym żaglowcem w klasie A, czyli największych jednostek uczestniczących w rejsie, była norweska fregata "Statsraad Lehmkuhl" z Bergen.
Nagrodę główną, przyznawaną przez kapitanów jednostek uczestniczących w regatach, za tworzenie klimatu międzynarodowej przyjaźni, otrzymał okręt szkolny omańskiej marynarki wojennej "Shabab Oman". Jest to jego ostatni rejs i udział w regatach, ponieważ od przyszłego roku będzie on pływającym morskim muzeum.
The Tall Ships' Races w 2014 roku rozpoczną się 3 lipca w holenderskim mieście Harlingen. Następnie jednostki zawiną do dwóch norweskich portów: Fredrikstad i Bergen. Finał zlotu zaplanowano 2 sierpnia 2014 roku w duńskim Esbjerg.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)