Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań-Fuele-UE-Partnerstwo Wschodnie-oczekiwania

0
Podziel się:

Stefan Fuele wezwał społeczeństwa krajów Partnerstwa Wschodniego do jednoczenia się i pracy na rzecz przemian demokratycznych w ich państwach. Unijny komisarz do spraw rozszerzenia i polityki sąsiedztwa podkreślił w Poznaniu, że porozumienia międzyrządowe to dopiero początek drogi: społeczeństwa obywatelskie nie mogą zdawać się na polityków i biernie czekać na pomoc Brukseli.

Otwierając w Poznaniu, Trzecie Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, Stefan Fuele przypomniał unijną zasadę: "więcej za więcej, mniej za mniej". To oznacza, że wsparcie idzie tam, gdzie z drugiej strony widać wysiłek i prawdziwe dążenie do przyjęcia wartości, którymi kieruje się Unia uropejska.
" Ktokolwiek chce mieć europejskie aspiracje, powinien pracować na ich rzecz, a nie próbować iść na skróty i oglądać się na polityczne decyzje. Porównywałem ceny, jakie płacą za gaz Białorusini i Ukraińcy. Nie popełniajcie tego błędu: tani gaz nie jest tożsamy z modernizacją waszych społeczeństw. To na czym innym polega", powiedział Fuele.
Komisarz odniósł się do sytuacji na Białorusi. Podkreślił, że w obecnej sytuacji łamania praw człowieka przez reżim Łukaszenki, nie jest możliwa współpraca Unii Europejskiej z tym krajem. Zaznczył,że wsparcie otrzymają białoruscy obrońcy demokratycznych wartości.
"Skazanie Alesia Bialackiego, kluczowej postaci w walce o prawa człowieka, miało czysto polityczną motywację. Wzywamy władze Białorusi do natychmiastowego uwolnienia go i rehabilitacji. Także do uwolnienia i rehabilitacji wszystkich więźniów politycznych", mówił Stefan Fuele.
W zorganizowanym w Poznaniu III Forum Społeczeństw Obywatelskich Partnerstwa wschodniego bierze udział prawie 300 przedstawicieli organizacji pozarządowych z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, także z państw unijnych. Jutro w Forum weźmie udział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)