Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PR3: Politycy o OFE

0
Podziel się:
bEsrgQZN

PR3-OFE-rząd

Wybrać ZUS czy OFE - politycy goszczący w Trójce są zgodni - w kwestii emerytur nie ma rozwiązania idealnego. Rząd chce, by od przyszłego roku Polacy zdecydowali: czy chcą oszczędzać i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Szef klubu parlamentarnego PO Rafał Grupiński podkreślał, że reforma świadczeń emerytalnych to wielka niewiadoma. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć - mówił w "Salonie Politycznym Trójki"- jaka będzie sytuacja za kilkadziesiąt lat. W ocenie Grupińskiego, w Otwartych Funduszach Emerytalnych pozostaną głównie ludzie młodzi, bardziej skorzy do ryzyka.
Wojciech Olejniczak, europoseł SLD przyznał, że nie wie, jaką decyzję w sprawie swej emerytury podejmie. Jego zdaniem, wielu Polaków, szczególnie z młodszego pokolenia, jest w tej kwestii zdezorientowanych.
W opinii Andrzeja Rozenka pozostanie w OFE po zmianach to duża lekkomyślność. Według polityka Ruchu Palikota, rząd zachwiał bowiem stabilnością Otwartych Funduszy Emerytalnych i zdjął z nich odpowiedzialność za środki gromadzone przez obywateli.
Według europosła PSL Jarosława Kalinowskiego, reforma OFE to konieczność, gdyż Fundusze są i były ogromnym obciążeniem dla budżetu. Choć, jak dodał w Trójce, takie zmiany zawsze wywołują niepokój na giełdzie.
Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, mówił, że minister finansów Jacek Rostowski kopiuje pomysły PiS. Jak tłumaczył w "Salonie Politycznym Trójki", jego partia już wcześniej chciała, by Polacy decydowali, skąd będzie pochodziła ich emerytura. W ocenie Błaszczaka, system kapitałowy nie sprawdził się w innych krajach i trzeba się z niego wycofać.
Poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn uważa, że wszystkie ekipy rządzące zawiodły w kwestii emerytur i nie ma dobrego wyjścia z sytuacji. Zdaniem Ludwika Dorna wyjściem byłoby stworzenie systemu obywatelskich emerytur gwarantowanych. Obywatele otrzymywaliby minimalne świadczenia i wiedzieli, że sami muszą zadbać o swoją przyszłość.
Doradca prezydenta Henryk Wujec twierdzi, że należy usprawnić działanie Otwartych Funduszy Emerytalnych, tak, by następne pokolenia miały godziwe emerytury. W jego ocenie błędem był brak gruntownej prywatyzacji OFE.
Zmiany mają wejść w życie w przyszłym roku.

IAR

bEsrgRaq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)