Notowania

wiadomości
12.05.2012 19:56

Premier-Kanada-jutro-wizyta

Premier Donald Tusk rozpoczyna jutro oficjalną wizytę w Kanadzie. Z szefem tamtejszego rządu Stephenem Harperem będzie rozmawiał o rozwijaniu polsko-kanadyjskiej współpracy w zakresie poszukiwania i eksploatacji gazu łupkowego, współdziałaniu na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego, a także rozwoju wymiany handlowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

To pierwsza wizyta polskiego premiera w Kanadzie od 1990 roku.
Donald Tusk spotka się także z przedstawicielami kanadyjskich firm i instytucji związanych z energetyką.
Jutro premier odwiedzi kopalnię Morrison należącą do KGHM International w Zagłębiu Sudbury, która jest jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie. Produkuje około 16 tysięcy ton miedzi i 3 tysięcy ton niklu rocznie.
Podczas wizyty Donalda Tuska w Kanadzie zostanie podpisana umowa pomiędzy Polską a Kanadą o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Donald Tusk odwiedzi też miejscowość Wilno w prowincji Ontario, którą w 19. wieku założyli emigranci z Kaszub. Miejscowość została nazwana na cześć miasta, w którym urodził się Ludwik Dembski - przywódca emigrantów, którzy osadę założyli. Szef rządu powiedział, że ten punkt wizyty jest dla niego bardzo wzruszający, bo Polonia w Kanadzie to także Kaszubi, wielka Polonia kaszubska tak zwanych Kaszubów ontaryjskich. "Jeśli dobrze pamiętam, będę pierwszym premierem, który z tą grupą, żyjącą tam i kultywującą swoje obyczaje od 19. wieku, będzie się spotykał" - powiedział Donald Tusk. Dodał, że jego podróż do Kanady to w pewnym sensie rewizyta, premier Harper był bowiem w Gdańsku. Ta wizyta miała się odbyć w kwietniu 2010 roku, jednak z uwagi na katastrofę smoleńską została wówczas odwołana.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz