Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier - OFE - zmiany

0
Podziel się:

Rząd chce, by od 1 kwietnia przyszłego roku składka ubezpieczenia emerytalnego trafiająca do Otwartych Funduszy Emerytalnych zmniejszyła się z 7,3 procent do 2,3 %. 5 procent będzie kierowane na osobiste, indywidualne konta emerytalne, pozostające w II filarze, ale operatorem tych funduszy będzie ZUS. Od 2017 roku na konta osobiste w ZUS ma trafiać 3,8 procent tej składki.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że projekt ustawy reformującej funkcjonowanie OFE powstanie bardzo szybko. Zapewnił, że efektem zmian będzie utrzymanie zakładanego poziomu przyszłych emerytur, a nawet ich zwiększenie. Podkreślił, że rząd założył, iż chce naprawić system emerytalny, a nie go wywracać. Dodał, że jakakolwiek zmiana nie może dotknąć świadczeń przyszłych emerytur i musi dać skutki w zakresie długu publicznego. Premier powiedział, że na razie nie można oczekiwać precyzyjnych wyliczeń wpływu zapowiadanych zmian na dług publiczny. Dodał, że rząd zakłada, iż dzięki nowemu podziałowi składki uda się zatrzymać negatywny wpływ reformy emerytalnej na finanse publiczne.
Szef rządu zapowiedział, że w części składki, która nadal będzie trafiać do OFE, towarzystwa emerytalne nie będą miały ograniczeń co do inwestowania w obligacje. Donald Tusk powiedział, że część II filara obsługiwana przez ZUS ma odpowiadać wzrostowi kapitałów gromadzonych przez płatników składek na poziomie takim, jaki osiągałyby OFE na inwestycjach w obligacje.
Premier chce, by zmianom towarzyszył system dobrowolnego dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego, ze składkami odpisywanymi od podstawy opodatkowania. Do II i III filara od 2017 roku będzie można przekazać dodatkowe 4 procent swojego wynagrodzenia. Początkowo dobrowolna składka ma wynosić 2 procent, a następnie 3 procent.
Dodatkowo rząd chce, by OFE przedstawiały ubezpieczonym możliwość wyboru subfunduszy - czy ich pieniądze trafią na inwestycje bezpieczniejsze, jak rządowe obligacje, czy będą lokowane bardziej agresywnie.
Premier poinformował również, że rząd postanowił o utrzymaniu dotychczasowej formy waloryzacji obecnych emerytur. Dodał, że sam był zwolennikiem waloryzacji kwotowej, a nie obecnej - procentowej. Kwotowa waloryzacja polegałaby na podwyższaniu wszystkich świadczeń o tę samą kwotę, co powodowałoby proporcjonalnie większe podwyżki niższych świadczeń.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)