Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent-ustawa medialna-podpis

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji oraz nowelizacje niektórych innych ustaw.

Ustawa przewiduje między innymi obowiązek rejestracji w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji programów telewizyjnych, które są rozpowszechniane wyłącznie w systemach teleinformatycznych, w tym w internecie. Obecnie programy do takiego rejestru muszą zgłaszać operatorzy sieci kablowych.
Ustawa ogranicza też czas emisji ogłoszeń nadawcy. Chodzi tu między innymi o zwiastuny audycji albo o informacje na temat konkursów organizowanych przez nadawcę. Mają one być emitowane 2 minuty w ciągu godziny. Będą mogły one pojawiać się jedynie między audycjami.
Przewiduje się również, że w programach radiowych 33 procent czasu muszą zajmować utwory słowno-muzyczne wykonywane w języku polskim, z czego w godzinach od 5:00 do północy odsetek ten ma wynosić 60 procent.
W ciągu kilku dni ma odbyć się pierwsze spotkanie zespołu, który ma przygotować projekt kolejnej nowelizacji ustawy o RTV. Mają znaleźć się w nim między innymi przepisy dotyczące VOD, które w marcu, pod koniec prac w parlamencie, zostały usunięte z poprzedniej noweli. Z ustawy wykreślone zostały wszystkie zapisy dotyczące VOD, łącznie z definicją tych usług. Wśród nich znalazł się także budzący najwięcej kontrowersji zapis, który nakładał na dostawców VOD obowiązek zgłoszenia ich do wykazu w KRRiT, bez względu na to, czy są one udostępniane w internecie, w sieciach kablowych czy na platformach satelitarnych.
VOD, czyli Video on Demand - Wideo na życzenie - to usługa zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez kogoś czasie, późniejszym niż czas emisji.
W grudniu 2009 roku minął termin, jaki Polska miała na wdrożenie unijnej dyrektywy audiowizualnej. Za opóźnienie grozi kara ze strony Komisji Europejskiej. W połowie marca KE dała Polsce dwa miesiące na rozwiązanie tej kwestii.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)