Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent - Sąd Najwyższy - powołanie nowego prezesa

0
Podziel się:

Sędzia Stanisław Dąbrowski został Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Nowego Prezesa powołał Prezydent Bronisław Komorowski.

W czasie uroczystości Bronisław Komorowski podziękował dotychczasowemu prezesowi Sądu Najwyższego i przypomniał o tym, jak ważną rolę odgrywa ta instytucja, zaś powołanie jej szefa jest jedyną sytuacją, kiedy krzyżują się kompetencje władzy wykonawczej i sądowniczej. Komorowski podkreślił też, że to właśnie Sąd Najwyższy jest gwarantem demokratycznego państwa prawa.
Ustępujący Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Lech Gardocki wyraził wdzięczność swoim dotychczasowym współpracownikom. Powiedział, że jest dumny z tego powodu, że przez ostatnie dwanaście lat współpracował z elitą polskich prawników.
Powołany dziś na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski wyraził przekonanie, że sprosta postawionym przed nim obowiązkom. Jednocześnie dodał, że dzisiejsze powołanie go na tę funkcję jest ukoronowaniem jego kariery sędziowskiej.
Kandydaturę Dąbrowskiego zgłosiło Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Sędzia Stanisław Dąbrowski jest byłym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa i sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Z kolei Lech Paprzycki jest sędzią Izby Karnej Sądu Najwyższego.
Profesor Lech Gardocki pełnił funkcję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego przez ostatnie dwie kadencje. Dwukrotnie powoływał go na to stanowisko prezydent Aleksander Kwaśniewski.

(więcej)

Sąd Najwyższy jest najwyższą (obok Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego) instytucją polskiego wymiaru sprawiedliwości. Nadzoruje działalność sądów powszechnych w zakresie wydawanych przez nie orzeczeń i wyroków. Zajmuje się między innymi odpowiadaniem na pytania prawne sądów niższych szczebli i rozpoznaje kasacje od prawomocnych wyroków sądów.
Sąd Najwyższy jest wyższym sądem dyscyplinarnym dla sędziów. Zajmuje się też skargami na przewlekłość postępowań, wnioskami o ich wznowienie, a także o przekazanie procesu innemu sądowi. W kompetencji Sądu Najwyższego jest również orzekanie o ważności odbywających się w Polsce wyborów powszechnych - na przykład na urząd prezydenta.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)