Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Niemiec dziękuje "Solidarności"

0
Podziel się:

Horst Köhler jest wdzięczny za wkład w obalenie komunizmu i zjednoczenie Niemiec.

Prezydent Niemiec dziękuje "Solidarności"
(PAP/Andrzej Rybczyński)
bEISaAut

Prezydent Niemiec Horst Köhler podziękował _ Solidarności _ za wkład w obalenie komunizmu i zjednoczenie Niemiec. Prezydent wygłosił przemówienie podczas obchodów 60. rocznicy uchwalenia niemieckiej konstytucji.

Köhler podziękował organizatorom ruchów wolnościowych, które utorowały drogę pokojowym przemianom w 1989 r. W tym kontekście wymienił polską _ Solidarność _, Węgrów, którzy latem 1989 r. otworzyli granice i prekursorów Pierestrojki w Związku Radzieckim.

Złożył również podziękowania enerdowskim opozycjonistom i - jak powiedział - _ wszystkim przyjaciołom na świecie, którzy wspierali Niemców na drodze do zjednoczenia, przede wszystkim Stanom Zjednoczonym _. Prezydent podkreślił, że Niemcom udało się odzyskać zaufanie sąsiadów na wschodzie i zachodzie. Dodał, że jego rodacy wyciągnęli lekcję z historii, dlatego zawsze będą sprzeciwiać się antysemityzmowi, rasizmowi i wrogości wobec obcokrajowców.

bEISaAuv

Uroczystości, w których udział wzięła również kanclerz Angela Merkel, rozpoczęły się rano Mszą ekumeniczną. Obchody upamiętniają przyjęcie powojennej konstytucji RFN 23 maja 1949 r. Od zjednoczenia w 1990 r. obowiązuje ona w całych Niemczech.

bEISaAuW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)