Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent otworzył wystawę poświęconą księciu Józefowi Poniatowskiemu.

0
Podziel się
bEpXHfKJ

Książę Józef Poniatowski jest wzorem do naśladowania - podkreślił Bronisław Komorowski otwierając wystawę poświęconą Wodzowi Naczelnemu Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego.
W Muzeum Wojska Polskiego można oglądać mundury oficerów armii Księstwa Warszawskiego, ale też pamiątki po księciu Józefie: szabla, pistolet i kapciuch na tytoń. Na lawecie ustawiono pruską armatę z początku XIX wieku. Uroczystość otwarcia wystawy uświetnił chór reprezentacyjny Wojska Polskiego, oraz żołnierze ubrani w stroje z epoki.
Bronisław Komorowski podkreślił, że książę Józef Poniatowski to postać wybitna, która na stałe wpisała się w narodową mitologię. Prezydent dodał, że Józef Poniatowski potrafił łączyć żarliwe umiłowanie ojczyzny, konsekwentne dążenie do obrony i odzyskania jej niepodległości z otwartością na innych. Bronisław Komorowski dodał, że książę Poniatowski jest także symbolem fantazji kawaleryjskiej i żołnierskiej odwagi. Dlatego, zdaniem prezydenta warto księcia Józefa Poniatowskiego w dalszym ciągu czynić wzorcem do naśladowania.
Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer zaznaczył, że książę Józef Poniatowski był najbarwniejszą postacią okresu Księstwa Warszawskiego. Podkreślił, że książę był miłośnikiem sztuki, nie tylko wojennej, ale też sztuk pięknych. Jak dodał, był typowany na przyszłego króla Polski, a jego śmierć okryła kraj żałobą.
W tym roku obchodzimy 250. rocznicę urodzin i 200-setną rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego.
Zginął 19 października 1813 roku w bitwie pod Lipskiem. Dla upamiętnienia tej rocznicy Bronisław Komorowski złożył też wieniec przed pomnikiem księcia Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim.

IAR

bEpXHfLm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)