Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę refundacyjną

0
Podziel się:

Uchwalona przez Sejm zmiana ustawy znosi kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami.

Prezydent podpisał ustawę refundacyjną
(Reporter)

Uchwalona przez Sejm zmiana ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych znosi kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej. Nowelizacja wprowadza ponadto zmiany w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Prezydent zapowiedział swoje poparcie nowelizacji ustawy już w piątek podczas wizyty w Lublińcu. Podkreślił, że sprawa jest absolutnie pilna. Bronisław Komorowski zaznaczył, że jego kancelaria monitorowała ustawę podczas prac sejmowych, więc po _ błyskawicznym zapoznaniu się _ postara się podpisać nowe prawo jak najszybciej.

Lekarze nie będą wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji. Uproszcza przepisy regulujące tzw. import celowy. Chodzi o natychmiastowe sprowadzenie leku w celu ratowania zdrowia lub życia pacjenta.
Ustawa została przyjęta przez Senat w czwartek. Przeciwni części zapisów nowelizacji są farmaceuci. Nie zgadzają się z jednym z zapisów ustawy, nakładającym kary na apteki, które zrealizują nieprawidłowo wypisane recepty.

W Senacie Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz przekonywał senatorów, że bez artykułu, którego usunięcia domagają się aptekarze, prowadzenie kontroli recept przez NFZ zostałoby uniemożliwione. Powiedział, że koszty refundacji leków wynoszą ok. 9 mld zł rocznie. W jego ocenie, płatnik powinien mieć narzędzia kontroli. Przypomniał, że ustawa realizuje najważniejszy postulat aptekarzy dotyczący możliwości odwołania się od niekorzystnej dla nich decyzji NFZ. Minister zapewnił, że zasady tej kontroli będą doprecyzowane w rozporządzeniach.

O ustawie refundacyjnej czytaj w Money.pl
Powstaje koalicja przeciw Arłukowiczowi Aptekarze radzą co dalej z protestem. Zobacz kto montuje koalicję przeciwko ministrowi.
Aptekarze i lekarze będą jednak karani za błędy? Prezydent podjął decyzję, czy złoży podpis pod nowelą ustawy refundacyjnej. Szczególnie niezadowoleni są aptekarze.
Będzie wojna o głowę Arłukowicza. W Sejmie Sejm zajmie się wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)