Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatność - Jak ją chronić w różnych kulturach, w globalnym świecie

0
Podziel się:

Dane-prywatność ochrona

Pełna dyskrecja albo dążenie do sławy i popularności. W kwestii dzielenia się informacjami o sobie, w świecie globalnej komunikacji, są nadal duże różnice kulturowe. To jedno z najpoważniejszych wyzwań w tworzeniu regulacji dotyczących informacji wrażliwych.
W Warszawie rozmawiają o tym uczestnicy międzynarodowej konferencji rzeczników ochrony danych i prywatności.
Jak podkreślał profesor Hirosi Miyashita z uniwersytetu Choe w Japonii - w każdej kulturze wrażliwe mogą być inne dane i trzeba to uwzględniać w polityce prywatności. Na przykład prawo do bycia zapomnianym we Francji jest istotne, ale gdzie indziej budzi kontrowersje. " Amerykanie chcą być sławni, więc dlaczego Francuzi chcą być zapomniani?" żartował gość z Japonii. Dodał, że w tej kwestii rozwiązanie nie jest proste. Jak wyjaśniał, pomiędzy różnymi racjami prywatność jest istotnym tłem, ale jest ona rozumiana lokalnie, a przepływ informacji jest globalny. Ważne jest, aby brać to pod uwagę w kwestii ochrony prywatności, szczególnie w kontekście współpracy ponad granicami. Profesor Lee Bygrave z Norwegii zaznacza, że nieraz to, co jest uznane z informacje osobiste, budzi wielkie zaskoczenie innych - jak na przykład kwestia przynależności do związków zawodowych, wrażliwa na południu Europy. Okazuje się też, że ważniejsze niż regulacje prawne mogą być dobre zwyczaje i szanowanie zaufania klientów. "W Japonii
choćby, w kwestii ochrony danych niezmiernie ważne jest zaufanie społeczne. W tym kraju ryzyko utraty zaufania społecznego i reputacji przedsiębiorcy ma większe znaczenie niż dolegliwość ewentualnej grzywny"- tłumaczył Norweg.
Hirosi Miyashita podkreślał, że mimo różnic kulturowych nie brakuje podstaw, aby starać się o znalezienie tego, co nas łączy. Jak choćby to, że uznajemy prywatność za jedno z praw człowieka . Dbanie o ochronę prywatności powinno być wspólną troską wszystkich - zakończył Hirosi Miyashita.
Rzecznicy ochrony danych i prywatności rozmawiają w Warszawie od poniedziałku. Dwa pierwsze dni obrad były zamknięte dla publiczności. Omawiano w tym czasie między innymi różne aspekty funkcjonowania aplikacji mobilnych, które mogą dysponować danymi bez wiedzy użytkowników. W przyjętej we wtorek (24.09) Deklaracji Warszawskiej rzecznicy ochrony danych i prywatności zalecili instytucjom publicznym zwiększanie świadomości społecznej na temat ochrony prywatności w świecie globalnej komunikacji.
35 Międzynarodowa Konferencja Rzeczników Danych Osobowych w Warszawie jest objęta patronatem Informacyjnej Agencji Radiowej.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)