Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd prasy katolickiej

0
Podziel się:

"Przewodnik Katolicki" pisze, że z Wielkiego Postu mogą skorzystać jedynie ludzie inteligentni, czyli ci, którzy zdają sobie sprawę z tego, że jeszcze nie w pełni rozumieją własną tajemnicę, że są dla siebie samych zagrożeniem, że przynajmniej czasami wyrządzają krzywdę sobie oraz innym ludziom. I to zwykle tym, których kochają . Wielki Post jest sensowną propozycją jedynie dla tych, którzy nie boją się ciszy i refleksji. Dla tych, dla których ważniejsze jest to, kim są, niż to, co posiadają. Dla tych, którzy aspirują do tego, by dojrzale kochać oraz by uczciwie pracować. Wielki Post to czas nawrócenia. A nawrócić się to nauczyć się dojrzale kochać. To stać się najpiękniejszą, czyli Bożą wersją samego siebie pisze ksiadz Marek Dziewiecki w artykule "Post, który karmi"

"Idziemy" zwraca uwagę, że Benedykt XVI jako szósty papież odwiedził siedzibę Radia Watykańskiego. Wizyta rozpoczęła się w odnowionym Studio 3. Obecnie nosi ono imię kardynała Karola Wojtyły, który tutaj w latach 1962 - 78 nagrywał swe wystąpienia i wywiady. Błogosławiąc okolicznościową tablicę, Papież podkreślił, że świadectwo wiary Jana Pawła II płynęło także poprzez tę rozgłośnię. Najdłużej Benedykt XVI zatrzymał się w sekcji polskiej . Z uśmiechem przyjął ofiarowaną mu płytę "Bene detto in polacco". To zdanie można przetłumaczyć zarówno "Benedykt po polsku" jak i "Dobrze po polsku powiedziane. Papież, wskazując na prałata Mieczysława Mokrzyckiego powiedział: "Mam dobrego nauczyciela".

"Gość Niedzielny" informuje, że biskup szkocki Aberdeen Peter Anthony Moran przyjechał do Polski szukać duszpasterzy dla osiedlających się tam Polaków. Polacy ze względów religijnych nie chcą pracować w niedziele, co jest zupełnie niezrozumiałe dla szkockich przedsiębiorców. W niedzielny ranek, kiedy miasta wyludniają się, tłum Polaków wypełnia ulice. Idą do kościoła. Szkoci obserwują i podziwiają ich determinację w praktykowaniu wiary. Duszpasterze z Polski powinni integrować swoich rodaków ze wspólnotami Szkotów. Nie twórzmy nowych enklaw! Niech Szkoci i Polacy stworzą prawdziwe wspólnoty parafialne! - czytamy w "Gościu Niedzielnym".

"Niedziela" przypomina, że w II niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce od sześciu lat wspiera polskich misjonarzy modlitwą i ofiarami pieniężnymi. Ofiary zbierane są do puszek we wszystkich parafiach w Polsce. Uwzględniając potrzeby czasu i apel Benedykta XVI , Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o powołaniu Dzieła Pomocy "Ad gentes". Ta swego rodzaju organizacja kościelna będzie miała na celu organizowanie i udzielanie pomocy polskim misjonarzom w przygotowaniach do wyjazdu na misje i w pracy ewangelizacyjnej. Mając osobowość prawną, Dzieło będzie mogło korzystać także z innych środków niż zbiórki kościelne, a ofiarodawcy będą mogli uwzględniać swoje darowizny w rozliczeniach z urzędem skarbowym.

"Niedziela" pisze też, że na samochodach, torbach czy ubraniach zaczęły się pojawiać nalepki z nieco zmodyfikowaną flagą Unii Europejskiej. Żółte gwiazdy na niebieskim tle nie tworzą rysunku koła, ale ryby - symbolu chrześcijaństwa. Poniżej jest napis: "Europa dla Chrystusa". Inicjatorzy tej akcji, wspieranej przez Kirche in Not, to młode wiedeńskie małżeństwo Martina i Gurdun Kuglerowie. Inicjatywa "Europa dla Chrystusa" ma na celu przypomnieć ścisłe związki naszego kontynentu z Ewangelią.

"Przewodnik Katolicki" odnotowuje, że za zamachem na Jana Pawła II stał Związek Radziecki. Do takiego wniosku doszła specjalna komisja włoskiego parlamentu, która zajmowała się działalnością wywiadu bloku moskiewskiego na terenie Włoch. W raporcie komisji wyrażono "uzasadnione podejrzenie, że kierownictwo ZSRR podjęło inicjatywę w celu wyeliminowania Karola Wojtyły". Zadanie dokonania tej zbrodni Kreml powierzył wywiadowi wojskowemu GRU. Komisja ustaliła, że wykonanie zbrodni zlecono Bułgarom, a wschodnioniemiecka STASI zajęła się "dezinformacją i zatruciem mediów".

"Przewodnik Katolicki" cytuje słowa metropolity wrocławskiego arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, że prawda prokuratorska nie powstrzyma ujawnienia jedynej prawdy o odpowiedzialnych za ludobójstwo sprzed 66 lat. Podczas uroczystej mszy św. w bazylice pw. św. Elżbiety, odprawionej w 66 rocznicę mordu na polskich oficerach w Katyniu, abp Gołębiewski nawiązał do orzeczenia rosyjskiej prokuratury wojskowej, która uznała, że nie była to stalinowska zbrodnia.

"Gość Niedzielny" zamieszcza dwa reportaże przedstawiające środowiska rodzinne i postawy wobec wiary dwojga polskich medalistów z olimpiady w Turynie: Justyny Kowalczyk i Tomka Sikory. "Moje dzieci - mówi matka Justyny - ciężko pracowały na trzyhektarowym gospodarstwie. Wiedzą jak się grabi siano, składa kopki, odbiera zboże po kosiarce, wiąże snopy. Dziś dwoje z nich jest lekarzami, jedna córka jest polonistką. Justyna jest najmłodsza. Jeszcze w podstawówce chodziła na msze o siódmej rano. Kiedy trenuje w domu, uczestniczy w niedzielnej Mszy w tym kościółku, na który trafi po drodze 30 kilometra biegu.

"Gość Niedzielny" przypomina tez, że 17 marca przypada wspomnienie św. Patryka, patrona Irlandii.
Był on pierwszym misjonarzem, który przekroczył w swej apostolskiej działalności granice świata grecko-rzymskiego. Poszedł na krańce ówczesnego świata, do barbarzyńców, w cywilizację nierzymską, bo taka była w V wieku Irlandia. Twórczo wykorzystał religijny geniusz Celtów, nie uciekając się do ich romanizowania. Podobno wyprosił u Boga łaskę, że w dzień sądu będzie sam sądził Irlandczyków, których tak pokochał, że przez 40 dni pościł w ich intencji na górze Croagh Patrick.

"Niedziela" informuje, że ze względu na szerzącą się ptasią grypę, w Castel Gandolfo, letniej rezydencji papieskiej zostały zamknięte w kurnikach wszystkie kury i indyki. Jezioro Albano, nad którym leży Castel Gandolfo, jest miejscem zatrzymywania się przelotnych ptaków. Farma drobiu w letniej rezydencji papieży została założona za pontyfikatu Piusa XI . Liczy ok. 400 kur, kurcząt i indyków.

"Niedziela" zwraac też uwagę, że dziś, 12 marca przypada świętego Grzegorza, a wiadomo, że "Od świętego Grzegorza nadchodzi czas wiosny, polom i ptactwu radosny".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)