Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nowa
22.03.2008 10:10

Przejmiemy nową prowincję w Afganistanie

Polacy przejmą odpowiedzialność za prowincję Ghazni, która uchodzi za bezpieczniejszą niż poprzednia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jerzy Undro)

Polacy przejmą w Afganistanie odpowiedzialność za prowincję Ghazni- dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Prowincja jest bezpieczniejsza od tej, w której dziś służą nasi żołnierze.

Przejęcie jednej z prowincji Afganistanu szef polskiego MON Bogdan Klich zapowiadał już wcześniej. Do dziś informacja, która to będzie prowincja, trzymana jest jednak w tajemnicy.

Dziennik wyjaśnia, że oficjalnie decyzja zostanie ogłoszona dopiero wtedy, gdy prezydent Kaczyński podpisze odpowiednie rozporządzenie. Zdaniem MON-u wzięcie odpowiedzialności za jedną prowincję oznaczać będzie wyraźniejsze niż dotąd eksponowanie biało-czerwonej flagi w operacji NATO i ma uprościć logistykę polskiej misji.

Eksperci zaznaczają, że większa siła Polaków na mniejszym terenie oznacza większą samodzielność i bezpieczeństwo.
Dziennik wyjaśnia, że Ghazni nie jest głównym polem bitewnym w afgańskiej wojnie i jest uważana za prowincję spokojniejszą niż Paktika, gdzie dziś stacjonują Polacy.

Wielkie znaczenie strategiczne Ghazni polega jednak na tym, że biegnie przez nią najważniejsza droga kraju z Kabulu do Kandaharu. Wyrównana i wyasfaltowana przez Amerykanów, uchodzi za symbol wprowadzonych przez nich nowych porządków w Afganistanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: nowa, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz