Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przestępczość gospodarcza - raport

0
Podziel się:

39 procent organizacji i instytucji padło w ciągu ostatniego roku ofiarą przestępstw gospodarczych - wynika z opublikowanego dzisiaj raportu "Global Economic Crime Survey 20011".

W ciągu ostatnich dwóch lat przestępczość gospodarcza w Polsce wzrosła aż o 9 punktów procentowych. Szczególnie wysoko znalazła się korupcja i przekupstwo oraz kradzież własności intelektualnej czyli piractwo, które w Polsce występuje znacznie częściej niż na świecie.
Nowym zjawiskiem są cyberprzestępstwa, które znalazły się na drugim miejscu - mówi Dariusz Cypcer z firmy doradczej, która przygotowała raport.
Ważne jest to, że cyberprzestępczość pojawiła się jako nowa kategoria nadużyć ze stosunkowo dużą skalą występowania. Znalazła się na drugim miejscu.
Jak podkreśla ekspert, raport pokazuje, że przestępczość gospodarcza w Polsce występuje na poziomie zbliżonym do światowego, a jednocześnie oddala się od krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co należy uznać za pozytywne zmiany.
Jak wynika z raportu, w Polsce brakuje skutecznych mechanizmów wyłapywania przestępstw gospodarczych, a większość nadużyć jest wykrywana przez przypadek. W polskich firmach brakuje na przykład tzw. linii etycznych, gdzie pracownicy firmy bądź klienci mogą anonimowo zawiadomić wyższe kierownictwo o zauważonych nadużyciach - podkreśla Dariusz Cypcer.
Takie rozwiązania z powodzeniem są stosowane w Stanach Zjednoczonych oraz na Zachodzie Europy, w Polsce nie. Zdaniem Dariusza Cypcera wynika to z przyzwyczajeń kulturowych, gdyż Polacy postrzegają to jako rodzaj donosicielstwa.
Z raportu wynika również, że co dziesiąta firma na świecie w wyniku przestępstw gospodarczych poniosła straty powyżej 5 milionów dolarów. Najczęściej nadużycia występują w branży ubezpieczeniowej i telekomunikacyjnej oraz w sektorze publicznym i rządowym oraz usługach finansowych.
Raport "Global Economic Crime Survey 20011" jest publikowany co dwa lata przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers. Badanie przeprowadzono między lipcem a listopadem tego roku. Wzięło w nim udział 4 tysiące respondentów z 72 krajów.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)