Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
putin
09.08.2009 14:44

Putin rządzi przez dekadę. Może jeszcze przez dwie

9 sierpnia 1999 roku Borys Jelcyn wyznaczył na stanowisko premiera ówczesnego szefa FSB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)

*9 sierpnia 1999 roku ówczesny prezydent Borys Jelcyn wyznaczył na stanowisko premiera szefa FSB Władimira Putina i ogłosił, że widzi w nim swojego następcę. *

Nowy szef rosyjskiego rządu musiał zmagać się z wojną w Czeczenii, rozpadem armii i korupcją. Siedem miesięcy po objęciu stanowiska premiera, Władimir Putin wygrał wybory prezydenckie, po tym jak prezydent Jelcyn dobrowolnie zrezygnował z urzędu. Na okres prezydentury Władimira Putina przypada wzmocnienie Rosji będące w dużej mierze wynikiem światowego wzrostu cen na ropę i gaz.

_ Rosyjska ordynacja umożliwia Putinowi rządzenie przez następne ćwierć wieku. Putin i Miedwiediew mogliby zamieniać się na stanowisku szefa państwa przez 25 lat _- uważa przewodniczący Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergiej Mironow.
Jednocześnie władze podporządkowały sobie główne media oraz ograniczyły rolę partii i ugrupowań demokratycznych o orientacji prozachodniej. Rosjanom to jednak nie przeszkadzało i Władimir Putin stał się najpopularniejszym politykiem w kraju.

W ubiegłym roku Putin, po skończeniu dwóch kadencji na drodze wyborów prezydenckich przekazał urząd swojemu wybrańcowi Dmitrijowi Miedwiediewowi.

Sam ponownie objął stanowisko premiera, pozostając najpopularniejszym politykiem mimo, że obecny kryzys w Rosji jest szczególnie mocno odczuwalny.

Rosyjscy politycy sugerowali po wyborach prezydenckich, że tandem Putin - Miedwiediew może rządzić w Rosji do 2033 roku. Rosyjska konstytucja umożliwia piastowanie urzędu prezydenta przez najwyżej dwie kolejne kadencje, nie zabrania jednak powrotu na to stanowisko po jakiejś przerwie.

Tagi: putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz