Notowania

polska
07.11.2008 11:40

R. Sikorski: tarcza antyrakietowa jest korzystna dla bezpieczeństwa Polski

Minister spraw zagranicznych zapewnił że tarcza antyrakietowa jest korzystna dla bezpieczeństwa Polski. Przedstawiając rządową informację o instalacji elementów tarczy w Polsce, Radosław Sikorski zapewniał w Sejmie, że zbliżenie ze Stanami Zjednoczonymi pozytywnie wpłynie na stabilizację sytuacji w całym regionie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister podkreślił, że elementy tarcza nie jest wymierzona przeciwko Rosji. Wyjaśnił, że w pakiecie umów zawartych z Polską Amerykanie zapewnili, iż zarówno tarcza jak i zbudowana wokół niej baza mają charakter wyłącznie defensywny.

Sikorski zaznaczył, że umowa z Amerykanami zapewni Polsce korzyści długoterminowe. Chodzi między innymi o rakiety Patriot, które mają zabezpieczać Polskę przed atakiem przy użyciu rakiet balistycznych, oraz amerykańską pomoc w modernizacji naszej armii. Strony zadeklarowały zarówno współpracę przemysłową, badawczą i technologiczną w zakresie uzbrojenia. Sikorski przypomniał, że Polska podpisała ze stroną amerykańską deklarację o partnerstwie strategicznym, zakładającą wspólna obronę przed zagrożeniami ze strony państw trzecich.

Obecnie trwają negocjacje w sprawie statusu amerykańskich wojsk mających stacjonować na terenie Polski. Trwają również negocjacje dotyczące sposobu wdrożenia porozumień zawartych w umowie o instalacji elementów tarczy na terytorium Polski.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz