Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
raport millera
10.04.2013 10:06

Raport Millera wciąż aktualny

Profesor Marek Żylicz i Maciej Lasek uważają, że w ciągu trzech lat nie pojawiły się żadne nowe dowody, które podważałyby ich wcześniejsze ustalenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Guz/Reporter)
Maciej Lasek

Podstawowe przyczyny katastrofy smoleńskiej zawarte w raporcie Millera są wciąż aktualne - twierdzą członkowie komisji. Profesor Marek Żylicz i Maciej Lasek uważają, że w ciągu trzech lat nie pojawiły się żadne nowe dowody, które podważałyby ich wcześniejsze ustalenia.

Obecny Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadów Lotniczych mówi, że raport jest w stu procentach aktualny. - _ Przyczyny boleśnie krzyczą w zapisach parametrów lotu, głosów w kabinie i śladach na ziemi. Tutaj nie ma nic nowego. Jak każdy materiał raport nie jest doskonały. Gdzieś mogą być drobne błędy, ale nie mają znaczenia dla tego do czego ten raport został stworzony _ - mówi Maciej Lasek.

Członek komisji Millera jednoznacznie odrzuca tezę o zamachu. - _ To na pewno nie był zamach. Żadne dowody i fakty, które zostały zgromadzone przez komisję nie wskazują na to, że przyczyna była inna niż ta określona w raporcie Millera. Jestem nawet skłonny powiedzieć, że to najbardziej spójny raport pokazujący przyczyny, zarówno ich genezę jak i to co działo się w ostatnich sekundach lotu, jaki widziałem _ - mówi Maciej Lasek.

Inny członek komisji profesor Marek Żylicz także uważa, że zespół pod kierownictwem ministra Jerzego Millera trafnie zdiagnozował przyczyny katastrofy leżące zarówno po stronie polskiej jak i rosyjskiej.

- _ Kilkanaście przyczyn, a każda z nich wystarczyła by żeby doprowadzić do nieszczęścia. Tyle ich było i to głównie po stronie polskiej, chociaż także po rosyjskiej _ - mówi członek komisji.

Profesor Marek Żylicz uważa, że komisja mogłaby wznowić prace, aby rozwiać wszelkie wątpliwości na przykład te dotyczące teorii o zamachu. Chociaż jak dodaje najpierw musiałaby otrzymać jakieś konkretne dowody. - _ Ponieważ są te teorie dotyczące ostatnich sekund lotu i wybuchu to wymagają one jednak wyjaśnienia. Tym bardziej, że już jedna trzecia społeczeństwa w to wierzy, a jedna trzecia nie wie jak było _ - dodaje profesor Marek Żylicz.

Według raportu komisji Millera, bezpośrednią przyczyną katastrofy było zejście samolotu poniżej minimalnej wysokości zniżania. Maszyna zniżała się za szybko w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią. Zbyt późno rozpoczęto procedury odejścia na drugi krąg.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak uczcili pamięć katstrofy smoleńskiej Delegacje władz oraz rodzin złożyły wieńce przy pomniku ofiar katastrofy. O godz. 8.41 trębacz odegrał utwór Cisza.
Macierewicz pewien wybuchu, ale zamach? Dziś posłowie i eksperci zespołu badającego okoliczności katastrofy mają przedstawić trzecią część raportu ze swoich prac.
Ten zespół zakończy spór smoleński? Tusk podpisuje dokument Eksperci mają wyjaśnić, na czym polega _ cała ta smoleńska kampania kłamstw i bzdur _. Co na to Jarosław Kaczyński?
Tagi: raport millera, katastrofa smoleńska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz