Notowania

bbc
30.05.2012 18:31

Rasizm w Polsce. Film BBC "tendencyjny"

Rzecznik Praw Obywatelskich krytykuje dokument pokazany w brytyjskiej stacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

_ Tendencyjny _- tak o filmie _ BBC _ na temat rasizmu na polskich stadionach mówi Rzecznik Praw Obywatelskich.

Profesor Irena Lipowicz zaznacza jednak, że już przed emisją filmu RPO alarmował o rasistowskich incydentach w niektórych polskich miastach.

Lipowicz podkreślała na konferencji prasowej, że Biuro RPO badało ten film i został oceniony jako tendencyjny. Zaznaczyła, że taki materiał można zrobić o każdym kraju, również o Wielkiej Brytanii. _ - Gdyby nie było tego, co ten film tendencyjnie pokazywał, nie byłoby co pokazywać _ - dodała Lipowicz.

Wyjaśniła, że o sytuacje z niektórych miast, między innymi z: Lublina, Białegostoku, Gdańska czy Wrocławia, wymagają wzmożonej uwag władz państwowych, przeciwdziałania i spójnej polityki administracyjnej.

RPO zaprezentował analizę na temat przeciwdziałania przemocy na tle rasowym, etnicznym i narodowościowym. Anna Błaszczak z biura RPO podkreśla, że jednym z najważniejszych celów państwa powinno być stworzenie wiarygodnej bazy administracyjnej zdarzeń o charakterze rasistowskim. _ _

_ - Tak długo dopóki my nie będziemy w stanie w sposób rzetelny przedstawić informacji, danych statystycznych na temat ofiar dyskryminacji to nie będziemy w stanie realnie tym przestępstwom przeciwdziałać. _ - powiedziała Błaszczak w rozmowie z IAR.

W programie _ Euro 2012.Stadiony nienawiści _, BBC pokazała ukraińskich i polskich chuliganów, bijących kibiców z Azji i wznoszących antysemickie hasła, a brytyjski piłkarz Sol Campbell ostrzegał kibiców, aby nie przyjeżdżali na tegoroczne mistrzostwa Europy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: bbc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz