Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rocznica
17.06.2007 20:43

Rocznica Orderu Virtuti Militari

Szef BBN-u, Władysław Stasiak odznaczył 21 osób Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari. W ramach uroczystości obchodów 215 rocznicy ustanowienia tego odznaczenia, Stasiak mianował na stopień generała brygady w stanie spoczynku Mieczysława Sawickiego - uczestnika walk pod Tobrukiem i oficera lotnictwa kampanii włoskiej w 1944 - 45 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister Władysław Stasiak - w okolicznościowym przemówieniu podkreślił, że order Virtuti Militari to wyjątkowe odznaczenie, które symbolizuje walkę o wolną i niepodległą Polskę. Minister zaznaczył, że order ten to symbol naszej wspólnoty na rzecz tego co najważniejsze w naszym kraju. "To jest order, który wyraża w sposób szczególny naszą troskę o Polskę, o państwo, o naszą wspólnotę, o naszą niepodległość" - powiedział Stasiak. Minister dodał również, że order to wyraz wartości, które każdy Polak powinien prezentować: honor, niezłomnośc, wytrwałość.
Stasiak podkreślił, że współcześni Polacy powinni dbać o te wartości, a Polska - jako państwo - powinna dbać o swoich weteranów, o kawalerów i damy orderu.
Generał Stanisław Nałęcz - Komornicki, kanclerz Kapituły Orderu Virtuti Militari przypomniał, że odznaczenie to kilka razy - po ustanowieniu go 215 lat temu - było dyskredytowane i hańbione. Nałęcz - Komornicki podkreślił również, że dzieje orderu zawsze były związane z walką o niepodległość. "My uważamy, że należy uszanowac tę zasadę, która od początku istnieje, że jest to order wojenny, nadawany wyłącznie za walkę z wrogiem zewnętrznym i nadawany wyłącznie po ogłoszeniu stanu wojennego przez najwyższe władze państwowe" - podkreślił Komornicki. Kanclerz Kapituły Orderu dodał, że wszelkie wątpliwość co do tej sprawy powinno się załatwić przy pomocy nowelizacji ustawy o odznaczeniu Virtuti Militari.
Kanclerz Kapituły Orderu Virtuti Militari przypomniał, że niektóre środowiska chcą, żeby takie ordery przyznawać za współczesne zasługi - na przykład za walki na misjach wojskowych.
W ramach rocznicy ustanowienia orderu Virtuti Militari rano odbyła się msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, złożono wieńce pod pomnikami księcia Józefa Poniatowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego i Grobem Nieznanego Żołnierza.
Order Virtuti Militari jest najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym. Ustanowił go w 1792 roku król Stanisław August Poniatowski dla uczczenia zwycięskiej bitwy pod Zieleńcami. Został zniesiony w 1831 roku przez władze carskie. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku Sejm przywrócił order.

Tagi: rocznica, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz