Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości" - konferencja w Pałacu Prezydenckim

0
Podziel się

W latach PRL Kościół upominał się o prawa społeczeństwa i poszczególnych osób represjonowanych przez system komunistyczny - powiedział prezydent Lech Kaczyński.  Wziął on udział w konferencji "Rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości" zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim w 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

bEhKLtVN

Uczestnicy konferencji podkreślali, że w latach PRL Kościół jednoczył Polaków, a papież Jan Paweł II dal nam realną nadzieję na życie w wolnej Polsce. Prezydent Lech Kaczyński mówił, że Kościół w odzyskaniu niepodległości odegrał rolę wielopłaszczyznową, budując poczucie wolności, ale także biorąc udział w negocjacjach między społeczeństwem a władzami.

Arcybiskup Kazimierz Nycz podkreślał rolę Jana Pawła II w kształtowaniu świadomości Polaków. Metropolita Warszawski mówił o budowaniu "Solidarności", która w nauczaniu Papieża-Polaka ma wymiar społeczny i polega na budowaniu miłości oraz uruchomieniu wyobraźni miłosierdzia.

Historyk Jan Żaryn powiedział, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski pokazała Polakom, że są jednością, a był to początek zmian politycznych. Jan Żaryn podkreślał, że wielkie znaczenie miały odniesienia do historii w słowach kierowanych przez papieża do Polaków: Papież przypominał wielkie postacie, jak święty Wojciech i święta Jadwiga. "To miało nam pozwolić przejrzeć się w słowie wolność" - mówił historyk - "ale też nabrać wiedzy, co to znaczy być narodem".

bEhKLtVP

Podczas swojej pierwszej Pielgrzymki w dniach od 2 od 10 czerwca 1979 roku papież Jan Paweł II odwiedził Warszawę, Gniezno, Kraków, Częstochowę, Oświęcim, Wadowice, Nowy Targ i Kalwarię Zebrzydowską. Podczas tej pielgrzymki Jan Paweł II wypowiedział pamiętne słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi".

bEhKLtWq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)