Notowania

rosja
24.10.2010 13:58

Rosja- Moskwa - 75 lat kremlowskich gwiazd

Dziś mija 75 lat od chwili, gdy po raz pierwszy na wieżach Kremla zapłonęły czerwone gwiazdy. Wykonane z rubiny pięcioramienne gwiazdy płoną czerwonym światłe nieprzerwanie przez 24 godziny.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wciągu 75 lat tylko raz zostały wyłączone i poddane renowacji. W 1946 roku eksperci usuwali z gwiazd rysy i pęknięcia powstałe w czasie bombardowania Moskwy przez hitlerowskie samoloty.
Pierwszą gwiazdę z uralskiego ametystu umieszczono na kremlowskiej wieży 24 października 1935 roku. Szybko jednak ametyst zamieniono na rubin i udekorowano czerwonymi gwiazdami pięć wież: Spasską, Troicką, Nikolską, Borowicką i Wodowzwodną. Każda z gwiazd ma wewnątrz zamontowane lampy o mocy od 2 do 5 tysięcy wat. Przytwierdzone są do elektronicznie sterowanych prowadnic, które umożliwiają swobodny obrót w zależności od kierunku i siły wiatru.
Na początku lat 90. XX wieku, po rozpadzie Związku Radzieckiego pojawiały się pomysły, aby zdjąć gwiazdy z kremlowskich wież i wystawić je na licytację. Jednak pod silną presją społeczną szybko z nich zrezygnowano.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: rosja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz